Hrozí Rusku kolaps? Hrozba bankrotu nie je nikdy ďaleko, zhodujú sa analytici (Aktuality.sk)

Rusko má obrovské devízové rezervy, čo mu aj napriek veľkému odlivu kapitálu v posledných mesiacoch dáva nejaký čas. Hrozba bankrotu však nikdy nie je ďaleko, pre nikoho. Samotné Rusko naposledy zbankrotovalo relatívne nedávno, v roku 1998, konštatoval pre portál Aktuality.sk dňa 10.10.2014 Martin Vlachynský z INESS.

Hrozí Rusku kolaps? Hrozba bankrotu nie je nikdy ďaleko, zhodujú sa analytici (Aktuality.sk)

Sankcie, ktoré uvalil Západ na Rusko, už bežní Rusi pocítili – export je oslabený, západní investori v Rusku obchodovať nechcú. Hrozba bankrotu krajiny nikdy nie je ďaleko, zhodujú sa analytici.

ČT24 odvysielala vyjadrenie analytika Petra Dixona, podľa ktorého je problém hlavne v tom, že ekonomika Ruska ide jedným smerom a politika iným.

Ceny niektorých komodít vyskočili v krajine poriadne vysoko. Drahšie je mäso, mliečne výrobky či tabak. Český reportér Miroslav Karas, ktorý v Moskve natáčal reportáž o nelichotivej ruskej ekonomike, zdôraznil, že ceny išli strmo hore až teraz, a nie bezprostredne po uvalení sankcií.
Putin to načas ustojí

Reportér nevynechal ani tému automobilového priemyslu. Rusi dokonca kúpili o pätinu áut menej ako vlani za rovnaké obdobie. Analytici však avizujú, že Rusov čaká aj pád rubľa, ktorý bude naďalej pokračovať. Pod tlakom je však aj ruský energetický sektor.

Zdá sa však, že ruská hlava štátu Vladimir Putin komplikácie v ruskej ekonomike aspoň načas ustojí. Jeho podpora je aj napriek kríze na východe Ukrajiny pomerne vysoká, z nadčasového hľadiska však neudržateľná.

Pre Aktuality.sk to potvrdzuje aj analytik Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz INESS - Martin Vlachynský: „Rusko má obrovské devízové rezervy, čo mu aj napriek veľkému odlivu kapitálu v posledných mesiacoch dáva nejaký čas. Hrozba bankrotu však nikdy nie je ďaleko, pre nikoho. Samotné Rusko naposledy zbankrotovalo relatívne nedávno, v roku 1998.“

Nezávislí experti podotýkajú, že odliv investícií sa odhaduje na 100 až 120 miliárd dolárov a inflácia v krajine smeruje k číslu 8 %. A hoci Putin vyzdvihuje, že mnohí seriózni partneri Ruska kvôli sankciám krajinu neopustili, je možno len otázkou času, či to bude stačiť. Aj preto v tejto súvislosti napríklad Dixon skloňoval kolaps Ruska, aký kedysi zažil Sovietsky zväz.
Prísnejšie sankcie?

Európska únia uplatní tvrdšie sankcie voči Rusku, ak Moskva nezmení politiku voči Kyjevu, vyhlásil tento týždeň poľský minister zahraničných vecí Grzegorz Schetyna. Porušenie prímeria na východe Ukrajiny malo za následok obnovenie ďalšieho tlaku zo strany Západu smerom do Moskvy.

Západne krajiny trvajú na tom, že Kremeľ vojensky podporuje rebelov, ten v tejto súvislosti zmieta všetky obvinenia zo stola.

„Ak Rusko nezmení svoju politiku, sankcie budú prísnejšie a Rusko ich pocíti výraznejšie,“ povedal Schetyna, napísal Polsat News. Doplnil, že všetky európsky krajiny spolu s USA, Kanadou a Austráliou hovoria jednotným hlasom - nechcú tento druh politiky.
Medvedev: Dvere pre partnerov nie sú zatvorené

Koncom septembra sa na margo sankcií vyjadril aj ruský premiér Dmitrij Medvedev.

Ten uviedol, že sankčný režim Západu proti Rusku je zbytočný a poškodzuje obe strany. Upozornil, že dôsledky sankcií na svetovú ekonomiku možno zatiaľ len ťažko predvídať. Zdôraznil však, že napriek sankciám, „dvere Ruska pre partnerov nie sú zatvorené“...

Aktuality.sk, 10.10.2014

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards