Koniec druhého piliera v Česku: Prečo u susedov stroskotal, no u nás sa drží (Aktualne.sk)

Podľa Radovana Ďuranu z INESS odmietať druhý pilier kvôli rizikovosti výnosov je známkou ignorancie, ak vezmeme do úvahy, že prvý pilier je v strate 50 miliárd českých korún. Prvý pilier je sám o sebe obrovským rizikom, pretože ide o pyramídovú hru, v ktorej súčasní prispievatelia netušia, koľko bude pracujúcich, keď oni budú na dôchodku, povedal pe Aktualne.sk dňa 8.10.2014.

Koniec druhého piliera v Česku: Prečo u susedov stroskotal, no u nás sa drží (Aktualne.sk)

U susedov Čechov druhý pilier vznikol a už ho zatvárajú. Na Slovensku je druhý pilier síce okresaný, ale zostáva a už čoskoro sa z neho budú vyplácať prvé súkromné penzie.

 Vznikol začiatkom roka 2013 a v januári roku 2016 definitívne skončí. Do druhého piliera v Českej republike sa prihlásilo len niečo cez 80-tisíc sporiteľov. Prečo sa o českom druhom pilieri hovorí ako o mŕtvo narodenom dieťati?
Boj politikov

Dôvod, prečo si Česi hromadne neotvárali súkromné dôchodkové účty, nájdeme najmä v politickom boji. Druhý pilier bol dielom kabinetu Petra Nečasa, no už v čase, keď ho schvaľovali, českí socialisti z ČSSD vyhlasovali, že ak vyhrajú voľby, druhý pilier zrušia. To mohlo od súkromných penzií odradiť mnohých ľudí. K moci sa napokon dostala ČSSD spolu s Babišovým ANO a KDÚ-ČSL, a tým sa začal písať koniec druhého piliera v Česku.

Proti druhému pilieru sa stavia aj šéf českej dôchodkovej komisie Martin Potůček. Ten kritizuje najmä to, že druhý pilier oslabuje štátne dôchodky. Práve tento argument použila na oslabenie druhého piliera na Slovensku aj vláda Roberta Fica, keď odvody do druhého piliera znížila z deviatich na štyri percentá zo mzdy.

Argumentom za druhý pilier je, že síce dnes oslabuje prvý pilier, no v budúcnosti môžu byť štátne dôchodky neudržateľné, keďže na stále viac dôchodcov bude pracovať menej a menej ľudí. Druhý pilier tak znamená menší tlak na verejné financie v budúcnosti.
Hazard s dôchodkami?

No Martin Potůček má výhrady k druhému pilieru aj z iného dôvodu. Správcovia dôchodkových fondov podľa neho hrajú lotériu so životnou úrovňou budúcich dôchodcov. Peniaze totiž investujú na finančných trhoch, ktoré sú podľa Potůčka nedostatočne regulované a nepredvídateľné.

“Odmietať druhý pilier kvôli rizikovosti výnosov je známkou ignorancie, ak vezmeme do úvahy, že prvý pilier je v strate 50 miliárd českých korún. Prvý pilier je sám o sebe obrovským rizikom, pretože ide o pyramídovú hru, v ktorej súčasní prispievatelia netušia, koľko bude pracujúcich, keď oni budú na dôchodku,” hovorí analytik inštitútu INESS Radovan Ďurana, podľa ktorého sú riskantné oba piliere.

 Ako druhý pilier skončí

Druhý pilier u susedov skončí v januári roku 2016. Vtedy prestanú Česi svoje peniaze posielať do fondov. Do konca septembra 2016 by sa mali sporitelia rozhodnúť a dať penzijným spoločnostiam vedieť, ako chcú späť svoje nasporené peniaze.

Správcovia by im ich mali vyplatiť do konca roka. Buď dostanú peniaze na svoj účet alebo sa presunú do tretieho piliera. Penzijné spoločnosti prídu zánikom druhého piliera o takmer 300 miliónov českých korún. Do systému totiž investovali peniaze s tým, že rátali s návratnosťou o 12 až 15 rokov.
Druhý pilier na Slovensku

Druhý pilier na Slovensku funguje už desaťročie a na jeho začiatku si novovzniknuté dôchodkové správcovské spoločnosti pomáhali masívnou reklamnou kampaňou. Na Slovensku mali k druhému pilieru vlažný vzťah vlády Roberta Fica.

Prvá vláda Roberta Fica otvorila druhý pilier dvakrát. Do tretice ho otvorila súčasná Ficova vláda v roku 2012. Zo systému odišli desaťtisíce sporiteľov. Okrem otvárania si musel druhý pilier prejsť aj ďalšími legislatívnymi zmenami. Najvýraznejšou zmenou bolo, že Ficova vláda znížila príspevok do druhého piliera z deviatich na štyri percentá zo mzdy.

Zmeny sa diali aj v tom, či majú mladí do systému vstupovať automaticky, alebo sa majú o to sami pričiniť. Okrem iného sa tiež zlučovali viaceré fondy a sporitelia sa rozhodovali, či si majú na dôchodok sporiť v garantovanom alebo negarantovanom fonde.

Aj napriek nestabilite napokon druhý pilier na Slovensku zostáva a od budúceho roka sa z neho budú vyplácať prvé dôchodky.

Stanislava Luppová

Aktualne.sk, 8.10.2014

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards