Liberty Camp 2014

INESS v spolupráci s americkým Language of Liberty Institute  (LLI) a  českou vetvou Students for Liberty (SFL CZ)  zorganizoval už ôsmy ročník vzdelávacieho podujatia Liberty Camp. V dňoch 1.-5. októbra 2014 sa v Penzióne Rotunda v moravskej Břeclavi stretli študenti zo Slovenska, Česka, Srbska, Albánska aj USA a diskutovali na témy týkajúce sa ekonómie, filozofie, práva, podnikania. Prednášky tohtoročného, rovnako ako aj predošlých kempov, viedli skúsení zahraniční lektori. Novinkou boli dva Liberty semináre v Bratislave a Brne, ktoré splnili účel byť ešte bližšie k študentom a pritiahli ďalších poznaniachtivých účastníkov aj z radov pracujúcich.

Liberty Camp 2014

Seminár zahájil Glenn Cripe (LLI), ktorý začal významom slobody v živote jednotlivca. Históriou klasického liberálneho myslenia pokračoval na druhý deň Robin Koerner z Veľkej Británie. Kemp ďalej pokračoval v Bratislave, v  hackerspace Progressbar. Juraj Karpiš (INESS) poukázal na súčasné postavenie centrálnych bánk a po ňom Andy Eyschen (LLI) v divácky mimoriadne úspešnej prednáške prezentoval jeho sedem zásad slobodného života v dnešnom neslobodnom svete. Bratislavský seminár zavŕšil Pavol Lupták z Nethemba, ktorý popísal svet špionáže štátu na jej vlastných občanoch. Piatkový brnenský seminár v priestoroch UNIFERu vďaka obrovskému úspechu otvoril Andy Eyschen s rovnakou prednáškou ako v Bratislave. Robin Koerner prednášal o psychologických a kultúrnych  faktoroch, ktoré ovplyvňujú úspech  v politických diskusiách.  Seminár uzavrel Jan Škapa (SFL CZ) prednáškou o Bitcoine. Večerný program zaplnil workshop zameraný na význam nových technológií v ekonomike a efektívnejšie využívanie zdrojov. Hlavnou témou bola služba UBER taxi a to, kto z nej profituje a naopak, kto stráca. Sobotný program odštartovala téma občianskej spoločnosti v podaní Andyho. Radovan Ďurana (INESS) po ňom cez infláciu a hospodársky cyklus poukázal na rozdiely medzi Rakúskou a Keynesiánskou ekonomickou školou. Poobedie sa nieslo v znamení oddychu na vinobraní v neďalekých Valticiach. Zaujímavá bola večerná debata o pre a proti sankciám na Rusko. V nej si študenti precvičili svoje argumentačné schopnosti. Počas posledného dňa sa dostalo na moderný monetárny systém v Robinovej prednáške a po ňom dal Glenn niekoľko rád, ako čo najúčinnejšie šíriť myšlienku slobody.

Ďalší úspešný ročník Liberty Campu by sa neuskutočnil bez láskavej podpory Friedrich Naumann Stiftung a International Republican Institute, za čo im srdečne ďakujeme.

Foto z podujatia:

Juraj Karpiš, Progressbar

Brno, UNIFER

Andy Eyschen, Civil Society

Valtice

Debata: Sankcie pre Rusko. Áno alebo nie?

Účastníci kempu

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards