Naša sekera môže byť vyššia. Chýbajú milióny (Hospodárske noviny)

Podľa Radovana Ďuranu z INESS si dnes požičiavame za veľmi nízke úroky a vyšší deficit by na tom nemal nič zmeniť. Táto skutočnosť zrejme ovplyvní aj chuť vlády prijímať dodatočné opatrenia, ak sa má deficit zmestiť do troch percent, povedal pre Hospodárske noviny dňa 1.10.2014.

Naša sekera môže byť vyššia. Chýbajú milióny (Hospodárske noviny)

Deficit verejných financií bude tento rok oproti plánu vyšší. Novinku už odobrila aj vláda.

Podstatné zmeny v umorovaní strát či ponechanie špeciálneho odvodu pre regulované odvetvia. To sú niektoré zo zmien, ktoré vláda pre firmy a podnikateľov pripravila na tento rok. A aj tento balík opatrení jej mal dopomôcť k dôležitému cieľu – znížiť deficit verejných financií na úroveň 2,64 percenta. Zdá sa však, že sa jej to nepodarí a deficit skončí tento rok na úrovni 2,93 percenta. K záveru dospel minister financií Peter Kažimír (Smer-SD) na základe najnovších odhadov vývoja ekonomiky, ako aj peňazí, ktoré štát získa na daniach od podnikateľov a ľudí.

Málo ambiciózny plán

K vytýčenému cieľu bude vláde podľa odhadov chýbať 200 miliónov eur. Na otázku, či a kde ich bude hľadať, nateraz ministerstvo odpovedať nevie. „Budeme aj naďalej monitorovať a analyzovať vývoj jednotlivých rozpočtových položiek. O konkrétnych možnostiach by však bolo nateraz predčasné hovoriť,“ povedala hovorkyňa Alexandra Gogová. Pod vyšší deficit sa podpíšu hospodárenie samospráv a horší vývoj vo verejnom zdravotnom poistení. Tiež aj zmena metodiky eurostatu, ktorý zmenil pravidlá vykazovania verejných financií. Vyplýva to zo Správy o makroekonomickom vývoji a vývoji verejných financií, ktorú schválila vláda.

Podľa odborníkov však vláda urobila chybu už pri príprave rozpočtu. Ten bol podľa ich slov, čo sa šetrenia a vytvárania rezervy týka, nastavený málo ambiciózne. Podľa analytika INESS Radovana Ďuranu dnes možno urobiť už len kozmetické opatrenia. Okrem toho si dnes požičiavame za veľmi nízke úroky a vyšší deficit by na tom nemal nič zmeniť. „Táto skutočnosť zrejme ovplyvní aj chuť vlády prijímať dodatočné opatrenia, ak sa má deficit zmestiť do troch percent,“ dodáva Ďurana.

Čo hovorí svet?

Výraznejších šetrení sa podľa šéfa inštitútu INEKO Petra Goliaša nedočkáme ani v budúcom, predvolebnom roku. Existuje tak podľa neho riziko, že prestávka v konsolidácii bude trvať dlhšie. „Odkladanie ozdravných opatrení môže v budúcnosti vyvolať potrebu radikálnejších krokov s negatívnymi dôsledkami na obyvateľstvo,“ dodal.

Postupne znižovať deficit nám totiž prikazuje aj Európska komisia. Každoročne by sme mali o pol percenta znižovať takzvaný štrukturálny deficit, teda očistený od sezónnych vplyvov v ekonomike. Či aj tento schodok bude tento rok vyšší, ako vláda plánovala, je nateraz otázne. Ako totiž Gogová informovala, na jeho odhade rezort financií ešte len pracuje.

Michaela Kušnírová

Hospodárske noviny, 1.10.2014

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards