Dôvod sa vždy nájde a aukcia nie je všemocná

Do plejády príkladov čerpania EU fondov s podivným významom teraz prikladáme náučný chodník z Martina. Tentokrát nie je až tak zaujímavá cena, ale skôr jeho zdôvodnenie a vyvolané investície.

Dôvod sa vždy nájde a aukcia nie je všemocná

Čerpanie má svoje pravidlá, a jedným z nich je, že žiadateľ musí žiadosť zdôvodniť. Prestavba chodníka popri Turci tak vyžadovala nejaký osobitný príbeh. Turiec, hoci dáva meno celej kotline, nie je ničím výnimočná rieka, zregulovaná na kosť ako mnohé iné. Ale tvorivosť ducha, keď ide o EU fondy, nepozná hraníc. Padol nápad vybudovať okolo asfaltu cyklotrasy náučné tabule o spolupráci Slovákov a Čechov. Ako tento vzťah však súvisí s nábrežím Turca? Tento text stojí za to:

Asfaltová skratka popri Turci poteší mnohých a je frekventovane využívaná. Tento príklad je skôr ilustráciou toho, že ak niekto nedokáže vymyslieť pekný príbeh, tak sa k fondom nedostane. Nevznikajú projekty, ktoré prinášajú úžitok, ale projekty, ktoré dokážu splniť kritéria. Lenže to nie je koniec príbehu.

Niekoho na radnici napadlo krásny asfalt vylepšiť a vzniklo vyhliadkové mólo.


 
Podivná konštrukcia, ktorej pridaná hodnota sa hľadá viac než ťažko. Naopak, kritické myslenie v tomto prípade zlyhalo. Autori návrhu sa akosi zabudli zamyslieť nad výhľadom z móla:


 
Výhľad na 4 prúdovú cestu z móla, ktoré stálo 16 tisíc eur z rozpočtu mesta, je skutočne výborný. Pikantné je, že ide o cenu vysúťaženú elektronickou aukciou. Tá síce dokáže skresať ceny, ale nedokáže daňových poplatníkov ochrániť pred obstarávaním hlúpostí.

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards