Vláda pripravila rozpočet a chystá sa na škrtanie. Všetko môže zmeniť aj Ukrajina (Aktualne.sk)

Kým v minulom roku aspoň vláda rozpočtovala rezervu na naplnenie daňových príjmov, tentokrát rezerva z rozpočtu bohužiaľ zmizla, konštatoval pre portál Aktualne.sk dňa 19.8.2014 Radovan Ďurana z INESS.

Vláda pripravila rozpočet a chystá sa na škrtanie. Všetko môže zmeniť aj Ukrajina (Aktualne.sk)

BRATISLAVA - Ministerstvo financií ukázalo prvý návrh štátneho rozpočtu na roky 2015 až 2017. Vláda plánuje šetriť na strane výdavkov. Viaceré rezorty sa budú musieť zmieriť s tým, že od financmajstra dostanú menej peňazí. Plánuje sa, že deficit stlačíme pod tri percentá, skrotíme dlh a do štátnej kasy vlejeme o zhruba 200 miliónov eur viac. Rizikom splnenia nastavených cieľov ostáva geopolitické napätie.

Plánované výdavky, ktoré budú v budúcom roku vyžadovať jednotlivé vládne programy. Ale aj to, aké príjmy môže vláda očakávať pri našom daňovom systéme. Štátny rozpočet z dielne rezortu financií predpovedá, ako sa najbližšie zatrasie štátna pokladnica.
Zákon roka s opatrnosťou

Vláda bude musieť v prvých krokoch naďalej presvedčiť Brusel, že vie nájsť rozumný spôsob ako udržať deficit pod tromi percentami. A potom ho ďalej znižovať až pod hranicu 0,5 percenta HDP. Teda skrotiť výdavky, ktoré nateraz prevyšujú príjmy. Ide o zlaté pravidlo, ktoré má zamedziť rýchlemu zadlžovaniu v členských štátoch a docieliť vyrovnané hospodárenie.

Kažimír plánuje podľa návrhu skrotiť v budúcom roku deficit na 2,49 percenta hrubého domáceho produktu (HDP). V nasledujúcich rokoch predpokladá ďalšie znižovanie na úroveň 1,43 percenta HDP v roku 2016 a 0,39 percenta HDP v roku 2017. Podľa ekonómov je však vláda opatrná. "Neočakávam, že dôjde k takému znižovaniu deficitu pokiaľ vláda nezačne konsolidovať v oblasti výdavkov oveľa tvrdšie," hovorí analytik Martin Reguli z Nadácie F.A. Hayeka.

Znižovanie deficitu chce vláda docieliť aj zoškrtaním výdavkov. Tie klesnú medziročne o 705 miliónov eur a dosiahnu hranicu 16,7 miliardy eur. Menej ako tento rok dostanú z rozpočtu viaceré ministerstvá. Naopak štátna kasa bude bohatšia o 223 miliónov eur a naplní sa po strop 13,8 miliardy. Dopomôcť k tomu majú aj daňové licencie pre obchodné spoločnosti.

Obozretnejší budeme musieť byť aj v doťahovaní dlhovej brzdy. Hlavne po tom, čo koncom roka prekročil verejný dlh Slovenska kritickú hranicu 55 percent HDP. Už len to nás stálo takmer 300 miliónov eur. Minister tak sľubuje postupné znižovanie, až do hranice 50 percent HDP pre rok 2015.

V návrhu sa vyčísľuje, že v tomto roku by mali reálne mzdy rásť najrýchlejšie od roku 2008, a to najmä vďaka poklesu inflácie. A silná dynamika nominálnych miezd by mala pretrvať aj v nasledujúcich rokoch. Rast cien by mal byť v tomto roku nízky.
Neistota vládnych cieľov

Aby sme sa však dostali k cieľu, Kažimír musí nájsť milióny ešte aj pre tento rok. Analytik Radovan Ďurana z Iness preto upozorňuje na fakt, že kým v minulom roku aspoň vláda rozpočtovala rezervu na naplnenie daňových príjmov, tentokrát rezerva z rozpočtu bohužiaľ zmizla.

Ako dodáva, to rozpočet počíta s tým, že sadzba DPH sa nezníži na 19 percent. No a kameňom úrazu je podľa analytika aj dlho ospevované ESO, reforma štátnej správy, ktoré malo ušetriť 700 miliónov eur. V rozpočte však takúto úsporu rozhodne nevidno.

"Vláda má ale priestor šetriť, a to vo viacerých oblastiach, akými sú napríklad zdravotníctvo, kde vláda má stále v pláne vytvoriť jednu štátnu zdravotnú poisťovňu. Alebo v oblastiach dopravy, či v rámci sociálneho systému," približuje možnosti Reguli.

Na to by boli ale podľa neho potrebné široko-rozsiahle reformy, ktoré vláda nespraví.  "Tieto oblasti sú totiž kostrou sociálnodemokratického ideového princípu, na ktorom si vláda Roberta Fica zakladá. Zároveň si cez ne súčasná vláda snaží získavať popularitu zo strany občanov. Preto sa upína v oblasti konsolidácie na krátkodobé riešenia," dodáva.

Riziko vidia analytici napokon v ekonomickom vývoji. "V prvom rade môže ciele ohroziť ekonomický vývoj v Európe, buď z hľadiska vývoja v krajinách s ekonomickými problémami alebo z hľadiska dopadu súčasných sankcii v rámci Európy," vysvetľuje Reguli.

Andrea Mačošková
Aktualne.sk, 19.8.2014

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards