Politici, analytici a ďalšie osobnosti radia: Ako sa mať lepšie? Recept na bohatší a hojnejší život! (Nový čas)

To, že bez práce nie sú koláče, platilo za našich dedov a platí to i dnes. Za dôležité považujem odhodlanie pilne pracovať, vyhýbať sa dlhom, a, naopak, v rámci možností hromadiť úspory na neskoršie investície či zaplatenie štúdia deťom, konštatoval pre Nový čas dňa 14.8.2014 Richard Ďurana z INESS.

Politici, analytici a ďalšie osobnosti radia: Ako sa mať lepšie? Recept na bohatší a hojnejší život! (Nový čas)

Škandály, nízke platy, korupcia či nezamestnanosť! K vyšším štandardom obyvateľov Západu má väčšina Slovákov stále ďaleko.

Životná úroveň v krajine sa však v posledných rokoch zvyšuje. Ako veľmi, to závisí nielen od politikov, ale aj od každého z nás. Nový Čas sa preto pýtal osobností, čo by sme mali robiť, aby sme sa v živote mali lepšie.

 

Robert Kaliňák, minister vnútra:

Je veľmi dobré, že Slováci začínajú v obchodoch vyhľadávať slovenské výrobky. Táto miera lokálpatriotizmu je skvelá, lebo nie je nič lepšie, ako takýmto spôsobom podporovať vlastný trh. Vtedy to najviac pomáha nielen ekonomike, ale aj vývoju zamestnanosti, a teda aj ľuďom.

 

Peter Kažimír, minister financií:

Mali by sme prestať tolerovať krádeže na daniach, falošné bločky z pokladníc a podobne. Povedzme si úprimne, koľkí z nás si dali zrekonštruovať byť, alebo opraviť práčku bez potvrdenia s tým, že bez dokladu to bude lacnejšie. Aj takýmto malým činom, keď si ten bloček vypýtame, vieme zabrániť daňovým únikom a viac peňazí tak potom môže ísť na lepšie školstvo, zdravotníctvo, lepšie cesty.

Robert Fico, premiér:

Veľmi by slovenskej ekonomike pomohlo, keby ľudia uverili, že sme z najhoršieho vonku. Rovnako verím, že ľudia pozitívne prijmú rozhodnutie vlády zvyšovať ich životnú úroveň prostredníctvom pätnástich konkrétnych sociálnych opatrení.

 

Iveta Radičová, expremiérka:

Vykonávať kvalifikovane, zodpovedne a morálne svoju profesiu: novinár písať pravdivo, sudca súdiť spravodlivo a neúplatne, remeselník, obchodník, podnikateľ vykonávať kvalitne služby a nekradnúť. A zvoliť si politikov, ktorí nebudú rozdávať z cudzieho, ale vytvárať lepšie podmienky na život.

 

Michal Kováč, exprezident:

Pomohol by nákup slovenských výrobkov, aby neklesala zamestnanosť, ale, naopak, rástla. Ľudia by zase mali poctivo plniť svoje úlohy.

 

Gabriel Šípoš, Transparency:

Ekonomike sa najviac darí, keď fungujú veci, ktoré na prvý pohľad nevidno: dodržiava sa slovo, platí sa načas. Ak to neplatí, zbytočne míňame peniaze na to, aby sa pravidlá dodržiavali.

 

Anton Srholec, kňaz:

Podmienkami úspešnej ekonomiky sú hodnoty duchovné. Ak si Slováci uvedomia, že hodnoty, ako sú klamať, kradnúť, podvádzať, sú odsúdeniahodné a že sa to nesmie robiť, tak bude na Slovensku aj dobrá ekonomika, aj politika, aj celý život.

 

Richard Ďurana, analytik Iness:

To, že bez práce nie sú koláče, platilo za našich dedov a platí to i dnes. Za dôležité považujem odhodlanie pilne pracovať, vyhýbať sa dlhom, a, naopak, v rámci možností hromadiť úspory na neskoršie investície či zaplatenie štúdia deťom.

 

Oľga Gyarfášová, sociologička:

Každý by mal začať sám od seba a robiť svoju prácu kvalitne. Mal by sa zaujímať aj o to, kam idú verejné zdroje, či sa k nim čírou náhodou ich správcovia nesprávajú ako k vlastným.

 

Peter Pellegrini, minister školstva:

Krajine dokážeme najviac pomôcť tak, ako to robia iné krajiny. Budeme prednostne kupovať naše výrobky a dovolenku budeme viac tráviť v našich regiónoch. Napokon musím pripomenúť, že by sme sa mali vzdelávať.

Andrej Babiš, český minister financií:

Ľudia by mali predovšetkým chodiť k voľbám a voliť ľudí, ktorí budú pracovať v prospech ich krajiny. Štátni zamestnanci by potom mali bojovať proti plytvaniu a korupcii. A to konkrétnymi opatreniami. U nás na ministerstve sme zaviedli schránku, kam môžu ľudia písať.

Miroslav Beblavý, poslanec NRSR (Sieť):

Ľudia nie sú hlúpi, hoci im to politici nahovárajú ponukou rôznych okamžitých riešení. Rozprávka o troch grošoch platí dodnes.  Pokiaľ sa dodržiavajú pravidlá, riešenia sú tam, kde žijeme... Rodina, naša ulica, obec, kraj, Slovensko, Európa. Na to, aby sa mi darilo ako človeku, musí sa dariť aj celku, do ktorého patrím. Až 80% produkcie našej ekonomiky sa vyváža k najbližším susedom a do EÚ. Na úspech a lepší život potrebujeme viac ako len seba...

Nový čas, 14.8.2014

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards