Argentína musí zaplatiť. Otázne je, kto ju prinúti (Hospodá noviny)

Veritelia, ktorí svoje pohľadávky posunuli na súd, väčšinou neboli pôvodní majitelia argentínskych dlhopisov, ale kúpili tieto rizikové papiere od pôvodných vlastníkov, konštatoval pre Hospodárske noviny dňa 5.8.2014 Martin Vlachynský z INESS.

Argentína musí zaplatiť. Otázne je, kto ju prinúti (Hospodá noviny)

Argentínska republika sa odsudzuje na zaplatenie jeden a pol miliardy amerických dolárov. Približne takto znel výrok amerického Najvyššieho súdu, ktorý odštartoval historicky už ôsmy bankrot juhoamerickej krajiny. Niektorí veritelia, tzv. supie fondy, ako napríklad NML Capital alebo Elliott Management Corporation, totiž nesúhlasili s reštrukturalizáciou dlhopisov vydaných po argentínskom bankrote v roku 2001 a odpísaním až 80 percent svojich peňazí.

,,Veritelia, ktorí svoje pohľadávky posunuli na súd, väčšinou neboli pôvodní majitelia argentínskych dlhopisov, ale kúpili tieto rizikové papiere od pôvodných vlastníkov,,, vysvetľuje Martin Vlachynský, analytik Inštitútu ekonomických a sociálnych analýz - INESS. Pre väčšiu dôveryhodnosť boli dlhopisy vydané na základe práva Spojených štátov. To sa však v konečnom dôsledku obrátilo proti Argentíne, keďže vecne príslušné boli práve americké súdy.

Technický bankrot
Najvyšší súd Spojených štátov rozhodol v prospech veriteľov. Argentína teda má povinnosť zaplatiť im celú dlžnú sumu. Napriek tomu, že z hľadiska štátneho rozpočtu sa jeden a pol miliardy dolárov nezdá ako horibilná suma, v tomto prípade sa treba pozerať za horizont. ,,K dlhopisom je uzavretá aj takzvaná RUFO klauzula. To znamená, že ak by Argentína toto rozhodnutie akceptovala a zaplatila jedným, musela by spätne zaplatiť plnú sumu aj všetkým ostatným držiteľom dlhopisov,,, hovorí analytik J&T Banky Stanislav Pánis.

V tom prípade by sa suma, ktorú by Argentína mala zaplatiť, šplhala k dvadsiatim miliardám amerických dolárov. Predstavitelia krajiny sa teda rozhodli pre technický bankrot. Ten spočíva v tom, že dlžník sumu nezaplatí ani napriek tomu, že prostriedky na to má. Jednoducho preto, že nechce. A v prípade Argentíny aj preto, že by ju to vyšlo niekoľkonásobne viac.

Vynútiteľnosť rozhodnutia
Držať v ruke rozhodnutie súdu je jedna vec, ale jeho vykonanie je druhá. Argentína má výhodu v tom, že bankrot krajiny sa podstatne odlišuje od bankrotu firmy. V prípade štátu je totiž pomerne nepredstaviteľné, že do krajiny prídu zástupcovia Medzinárodného súdneho dvora, spravia súpis verejného majetku a postupne ho začnú odpredávať. ,,Rozhodnutie, ktoré je riadne vydané v Spojených štátoch, síce formálne zbavuje Argentínu imunity, ale to neznamená, že ona vykonanie rozhodnutia uľahčí,,, hovorí partner spoločnosti Taylor Wessing Andrej Leontiev.

V praxi je teda celkom jasné, že na svojom území Argentína vykonanie rozhodnutia jednoducho neumožní. Po tom, ako krajina oznámila svoj plán nezaplatiť, americký súd zablokoval približne 550 miliónov dolárov na účte v Bank of New York. ,,Tie mali pôvodne ísť na kupóny reštrukturalizovaných dlhopisov,,, objasňuje pôvod peňazí Pánis. V praxi je takéto zablokovanie aktív jediný spôsob, akým sa rozhodnutie súdu týkajúce sa medzinárodných sporov dá vynútiť. Veritelia, ktorí sa chcú dostať k svojim peniazom, teda musia splniť dve podmienky. Musia nájsť krajinu, ktorá uzná rozhodnutie amerického Najvyššieho súdu. A, samozrejme, v tejto krajine sa musia nachádzať prostriedky patriace Argentíne.

Peter Kapitán

Hospodárske noviny, 5.8.2014

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards