Nezamestnanosť: Keď lejeme peniaze do projektov pre mladých, kto dá robotu starším? (Aktualne.sk)

Ako povedal Ján Dinga z INESS pre Aktuality.sk dňa 3.8.2014, naša vláda by sa mohla konkrétnejšie sústrediť na zníženie odvodov na nízke príjmy aj pozastavenie platnosti minimálnej mzdy v regiónoch s najvyššou nezamestnanosťou.

Nezamestnanosť: Keď lejeme peniaze do projektov pre mladých, kto dá robotu starším? (Aktualne.sk)

 Bola to kríza, ktorá rozbila náš pracovný trh. Začali sme otáčať každé euro, firmy prepúšťali a státisíce ľudí bez práce ostali pred dverami úradov práce. Po tom, čo sa nezamestnanosť vyšplhala do závratných výšin, začalo sa konať. Ficova vláda vsadila na čerstvých absolventov a do práce chce zatiahnuť aj lenivcov z gauča. Do pasce sa tak dostávajú ľudia v preddôchodkovom veku.

Dvadsať alebo tridsať rokov pracujete, a potom vám šéf oznámi, že už vás nepotrebuje. Máte padáka. Čaká vás úrad práce. Nová firma vás nevezme, lebo neviete po anglicky alebo neovládate najnovší program na počítači. Na vaše miesto zasadne absolvent. Nemá prax, ale štát za neho zaplatil. Čo s vami?
Keď pracuje jeden na úkor druhého

Ak nechceme, aby nám vyrastala ďalšia „stratená generácia, niekto to musí nakopnúť". Má to ale jeden háčik.

„Ak štát podporuje zamestnávanie mladých uchádzačov o prácu a rovnaké výhody neposkytuje zamestnávateľom aj v prípade ľudí nad 50 rokov, môže nastať situácia, že zamestnávateľ dá prednosť mladému človeku pred starším hlavne kvôli tomu, že za neho získa príspevok,“ vysvetľuje analytička Poštovej banky Jana Glasová.

Rezort financií však už podľa agentúry SITA žiada ministerstvo práce, aby ďalšie programy na podporu zamestnávania už necielilo špecificky iba na mladých ľudí. Vlna kritiky smeruje aj od odborárov a zamestnávateľov, podľa ktorých sa tak paradoxne zvyšuje dlhodobá nezamestnanosť.

„Sústredenie na mladých je typickým príkladom, keď sú vládne politiky založené na zle pochopených dátach. Slovensko v medzinárodnom porovnaní nezamestnanosti mladých výrazne nevyčnieva,“ potvrdzuje riaditeľ INEKO Peter Goliáš.

Viacerí sa tak zhodujú, že zvýhodňovanie mladých je určitou formou diskriminácie ostatných účastníkov trhu práce.
Ako stopnúť nezamestnanosť

Mnohé firmy sa stále viac sťažujú na to, že napriek vysokej nezamestnanosti nevedia obsadiť mnohé pracovné miesta, lebo nevedia nájsť ľudí s potrebným vzdelaním či zručnosťami. Nerovnováha medzi vzdelávacím systémom a trhom práce sa prejavuje naplno.

„Najlepšia podpora by bola cez zlepšovanie podnikateľského prostredia vrátane poklesu daňovo- odvodového zaťaženia a liberálnejšieho pracovného práva, ktoré by vytvorilo priestor pre rýchlejší ekonomický rast a tým pádom aj trvalú tvorbu nových pracovných miest,“ hovorí analytik Stanislav Pánis z J&T Banky.

A to bez ohľadu na vek. Naša vláda by sa tak mohla konkrétnejšie sústrediť na zníženie odvodov na nízke príjmy aj pozastavenie platnosti minimálnej mzdy v regiónoch s najvyššou nezamestnanosťou, dodáva Ján Dinga z INESS. A rovnako by stálo za úvahu aj zníženie sadzby dane z príjmu právnických osôb. Lebo tá je zároveň najvyššia spomedzi krajín strednej a východnej Európy.

Andrea Mačošková

Aktualne.sk, 3.8.2014

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards