Uznávaný ekonóm: Kríza v Európe? Ani zďaleka "nie je mŕtva" (Aktuality.sk)

Problémom eurozóny a čiastočne celej EÚ je najmä nastavenie menovej zóny, ktorá umožňuje štátom prenášať náklady za sľuby miestnych politikov na plecia celej eurozóny, povedal dňa 31.7.2014 pre portál Aktuality.sk Martin Vlachynský z INESS. Ako ďalej dodal, to vedie k rastu zadlženosti a odďaľovaniu či zjemňovaniu kľúčových reforiem.

Uznávaný ekonóm: Kríza v Európe? Ani zďaleka

Popredný britský ekonóm Hugo Dixon nemá pre eurozónu dobré správy. Vo svojom najnovšom komentári pre agentúru Reuters si servítku pred ústa nedával. Podľa jeho slov kríza v eurozóne iba spí, do kolien ju zráža nezamestnanosť, nízka inflácia a zadlženosť. Nemci podľa neho po reformách spia na vavrínoch a najväčšie obavy uňho vzbudzuje Francúzsko.

Kríza v Európe podľa neho ani zďaleka nie je na konci – ďalšiu ranu si paradoxne môže zasadiť sama, uvalením sankcií voči Rusku. „Ak Európa uvalí sankcie, ktoré prinútia Moskvu opäť sa zamyslieť, zabolí to aj ju,“ píše.
Európa si môže sama zasadiť ranu

Dixon upozorňuje na rapídne sa zhoršujúce vzťahy medzi Európou a Ruskom v súvislosti s konfliktom na východe Ukrajiny i so zostrelením malajzijského boeingu na ukrajinsko-ruskej hranici. Brit navrhuje, aby Európska centrálna banka (ECB) zmenila svoju menovú politiku a tým štart inflácie. Reformy vo veľkom potrebuje aj Francúzsko a Nemecko.

Kroky, ktoré vykonala ECB od roku 2007 (po prvýkrát významne núdzovo intervenovala v bankovom systéme), neviedli ani podľa analytika Martina Vlachynského z Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS) k riešeniu kľúčových problémov, ale len ku zmierneniu symptómov: „Problémom eurozóny a čiastočne celej EÚ je najmä nastavenie menovej zóny, ktorá umožňuje štátom prenášať náklady za sľuby miestnych politikov na plecia celej eurozóny. To vedie k rastu zadlženosti a odďaľovaniu či zjemňovaniu kľúčových reforiem.“

Dixon však nie je v každom smere skeptický. Pripomína, že Gréci i Španieli sa pomaly zviechajú, no rast je iba mierny. „Pozvoľné ozdravenie badáme v Španielsku a to vďaka reforme bankového systému a efektívnej reforme trhu práce,“ napísal. Doplnil zároveň, že aj „Grécko je na ceste zo záhrobia“.
Oživenie finančných trhov? "Smiešne"

Ťažké srdce má napríklad na taliansku ekonomiku, ktorá v priebehu siedmich mesiacov roka 2014 narástla o 0,3 %. Francúzsky rast nie je podľa neho o nič výraznejší – 0,7 % a nemecký sa približuje k 2 %.

Podotýka, že finančné trhy neboli za posledné dva roky nijako výrazné – argumentuje „iba smiešnym oživením“. Ekonóm sa pritom odvoláva na prognózou Medzinárodného menového fondu (MMF), že rast v eurozóne tento rok vyskočí o 1,1 %.

Nízka inflácia má zasa podľa neho dva negatívne dôsledky – euro síce zostáva silné, export je oslabený a dlhové bremeno sa tým oveľa horšie zvláda. Ďalšia zadlženosť pritom hrozí Taliansku, podčiarkol. Varuje, že bez rastu ekonomiky v krajine a taktiež inflácie, nebude možné, aby si krajina mohla zasa požičať.

Vlachynský z INESS sa zasa domnieva, že „Európa potrebuje zmeniť fungovanie svojho menového systému - znížiť neustále rastúce regulačné zaťaženie, upustiť od centralizovaných extrémne drahých politík s veľmi nejasným výsledkom.“

Z capa záhradník

Najväčšiu starosť však Dixonovi robí v Európe už zmieňované Francúzsko. Francúzska hlava štátu Francoise Hollande podľa ekonóma urobil veľmi málo v súvislosti s udržaním verejných výdavkov na uzde a taktiež na trhu práce.

Kritiku nasmeroval na Hollandeho favorita Pierra Moscoviciho, ktorého chce prezident na poste ekonomického komisára Európskej komisie (EK). „Teraz, keď je Paríž pod tlakom, by bolo chybou, aby bol ´z capa záhradník´,“ zdôraznil.
Berlín spí na vavrínoch

A hoci podľa Dixona Nemci urobili výrazné reformy na svojom pracovnom trhu začiatkom storočia, teraz spia na vavrínoch.

Berlín by mal konečne uvoľniť trh služieb – otvoriť sa iným dodávateľom, aby tak mohli rásť aj iné európske krajiny. Dixon na záver vyzdvihol, že letné prázdniny by mali politici využiť na nastolenie takých mechanizmov, aby sa eurozóna spamätala a nastolila nový smer...

Václav Bobáň

Aktuality.sk, 31.7.2014

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards