INESS Friedman Day 2014

Dňa 31. júla 2014 INESS usporiadal v poradí už piaty výročný INESS Friedman Legacy Day.

INESS Friedman Day 2014

Na celom svete sa v tento deň uskutočnilo 117 podobných podujatí v 23 krajinách sveta. Vďaka INESS bolo Slovensko pred 5 rokmi vôbec prvou krajinou, ktorá ho zorganizovala mimo USA.

Na tomto podujatí si tradične pripomíname myšlienkové dedičstvo velikána politickej ekonómie a nositeľa Nobelovej ceny za ekonómiu z roku 1976 Miltona Friedmana. Milton Friedman je asi najznámejší bojovník za osobnú slobodu, slobodný trh a obmedzenú úlohu vlády.

Známy je nielen vďaka svojej akademickej činnosti, kde sa ako predstaviteľ tzv. Chicagskej školy a tzv. monetarizmu venoval teórii peňazí, ale aj kvôli svojmu úsiliu na poli politickej ekonómie.

Napísal niekoľko bestsellerov venovaných myšlienkam osobnej slobody a slobodného trhu, tie najznámejšie sú Kapitalizmus a sloboda a Sloboda voľby. Bol najvýznamnejším kritikom štátneho plánovania a keynesiánskeho prístupu k tvorbe politiky. Zaoberal sa témami ako je licencovanie lekárov, povinná vojenská služba, protimonopolné zákonodarstvo, minimálna mzda, cenová kontrola a ďalšími. Veľmi známe sú jeho návrhy ohľadom negatívnej dani z príjmu či kupónového systému v školstve, podľa ktorého by peniaze nemali ísť školám, ale študentom. Tieto návrhy sú stále témou spoločenských debát a v mnohých krajinách sa dokonca aj aplikujú.   

Na prelome 80-tych rokov americký prezident Ronald Reagan a britská premiérka Margaret Thatcher  nasledovali Friedmanove odporúčania v oblasti monetárnej politiky a v tomto období sa stal veľmi rešpektovanou osobnosťou.

Tento rok sa nám podaril kapitálny úlovok: o intelektuálnom dedičstve Miltona Friedmana prišiel porozprávať a predstaviť aplikácie na reálny svet filozof a ekonóm Rahim Taghizadegan, zakladateľ a riaditeľ viedenského Institut für Wertewirtschaft (Institute for value-based economics), nezávislého výskumného inštitútu.

Pôsobí tiež na International Academy of Philosophy v Lichtenštajne, a učí na viacerých univerzitách, napr. University of Liechtenstein v Lichtenštajnsku, Business University of Vienna v Rakúsku a University Halle v Nemecku. Študoval vo Viedni a vo švajčiarskom Lausanne ekonómiu a fyziku. Je tiež autorom viacerých bestsellerov v oblasti ekonómie a filozofie.

Názov jeho prednášky bol: Free to Choose Wrong (Sloboda zlej voľby).

Na prednášku bolo zvedavých 50 účastníkov, medzi ktorými nechýbali univerzitní profesori, zástupcovia veľvyslanectiev na Slovensku, novinári, bankoví analytici a študenti.

Partnermi podujatia boli americká nadácia Friedman Foundation for Educational Choice a spravodajský portál www.aktuality.sk

Fotogaléria z podujatia:

Richard Ďurana z INESS otvára podujatie a víta hlavného rečníka Rahima Taghizadegana.

Rahim Taghizadegan

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards