Prvé kolo boja o pôdu skončilo prehrou

Máte po starých rodičoch kdesi slušný kus pôdy. Družstvo vám za ňu platí smiešne nájomné a niekedy ani neplatí. Kvári vás bedrový kĺb a vaša stará favoritka sa rozsýpa pod rukami. Rozhodnete sa teda, že pôdu predáte šikovnému podnikateľovi zo susedného okresu. Ten po rokoch získavania skúseností na prácach v Nemecku rozbehol biznis s pestovaním špargle. Vy si zaplatíte operáciu, kúpite síce rumunské, ale nové auto a ostane aj na dovolenku v Chorvátsku, veď pri mori ste boli naposledy v Bulharsku v 87-mom.

Prvé kolo boja o pôdu skončilo prehrou

Situácia na Slovensku vôbec nie výnimočná – aspoň dosiaľ. Po novom to už nebude takéto ľahké, bude to takmer nemožné. Novela zákona o nadobúdaní poľnohospodárskej pôdy totiž bude majiteľov pôdy nútiť predávať pôdu len miestnym družstvám a farmám a za úradne stanovenú cenu.

Ministerstvo argumentuje bránením pôdy pred cudzincami a výstavbou. Oba argumenty sú nezmyselné, ako sme už dávnejšie písali na blogu. V zdôvodnení chýbajú čísla. Niet sa čo diviť, na nich by bolo jasne vidieť, že ku predaju pôdy cudzincom a k jej premene na stavebné parcely prichádza v zanedbateľnej miere (v rokoch 2007-2012 sa na stavebné parcely zmenilo 0,2% celkovej plochy poľnohospodárskej pôdy), ktorá nijak Slovensku neškodí.

Práve naopak. Novela poškodí desiatky tisíc drobných vlastníkov pôdy, pre ktorých toto aktívum výrazne stratí na cene. Mnohí z nich žijú práve v okresoch s vysokou nezamestnanosťou, kde ešte neprišlo k väčším zmenám vlastníkov. Ich možnosti prilepšiť si predajom nehnuteľnosti poklesli. Poškodí to aj slovenské poľnohospodárstvo, keďže táto novela pomáha starým, až príliš často zúfalo neefektívnym družstvám a sťažuje vstup na trh pre nových hráčov. A je jedno či domácim, alebo zahraničným.

INESS sa spolupodieľal na hromadnej pripomienke ku tejto novele, ktorú podpísalo takmer 800 ľudí. Na rozporovom konaní však námietky neboli uznané a novela postupuje najprv na rokovanie vlády a potom do  parlamentu.

 

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards