Nová elektráreň v Jaslovských Bohuniciach prinesie vyššie ceny energie (Aktuality.sk)

V prípade spustenia ďalšej  jadrovej elektrárne by výroba elektrickej energie na Slovensku v roku 2030 prekročila odhadovanú spotrebu o takmer 40 percent, povedal na margo novej jadrovej elektrárne dňa 4.12.2013 Martin Vlachynský z INESS.

Nová elektráreň v Jaslovských Bohuniciach prinesie vyššie ceny energie (Aktuality.sk)

Ak by sa na Slovensku postavili nové jadrové bloky a zvýšila by sa tým celkový výroba elektriny, jej ceny by vôbec neklesli. Práve naopak, Slováci by za elektrickú energiu platili viac ako teraz. Na túto skutočnosť upozorňuje inštitút INESS vo svojej najnovšej štúdii pod názvom Atómová hrozba.

Dvojnásobné zdraženie

Podľa Martina Vlachynského, ktorý je autorom štúdie, by sa v prípade nových jadrových blokov s garantovanou výkupnou cenou mohla zvýšiť koncová ceny elektriny asi o 8,6 eura za MWh. Domácnosti s nízkou spotrebou by tak zaplatili ročne o 19,8 eura viac ako teraz. Pri strednej spotrebe by bolo zdraženie citeľnejšie, a to až o 68,8 eura. Domácnosti s vysokou spotrebou by dokonca zaplatili viac až o 160,8 eura.

Tieto prepočty vychádzajú z medializovaných informácií.  Ruská spoločnosť Rosatom, ktorá je momentálne najväčším kandidátom na výstavbu nových jadrových blokov v Bohuniciach, keďže český pološtátny podnik ČEZ vycúval z tejto plánovanej investície, totiž chce garancie výkupnej ceny elektrickej energie na úrovni 60 až 70 eur za MWh. V porovnaní so súčasnými cenami na burze je to takmer dvojnásobok. Pritom už dnes patrí Slovensko ku krajinám, ktoré majú jednu z najdrahších elektrických energií.

Spotreba nerastie príliš rýchlo

Štúdia ďalej upozorňuje na možné veľké prebytky vo výrobe. „V prípade spustenia ďalšej  jadrovej elektrárne by výroba elektrickej energie na Slovensku v roku 2030 prekročila odhadovanú spotrebu o takmer 40 percent,“ tvrdí Vlachynský. S takýmto vývojom počíta ministerstvo hospodárstva vo svojej najnovšej Energetickej politike SR. V nej rezort odhaduje priemerný ročný rast spotreby elektrickej energie na úrovni 1,2 percenta.

To je však podľa Vlachynského príliš veľa, pričom poukazuje na najvyšší rast elektrickej energie na Slovensku, ktorý bol v rokoch 2000 až 2008. Vtedy aj naše ekonomika dosahovala najväčšie hospodárske prírastky. V tej dobe však spotreba elektriny rástla priemerným tempom 0,98 percenta ročne.

Navyše ekonomické oživenie v rokoch 2010-2012, ktoré potiahol rastúci priemysel, nebolo sprevádzané rastom spotreby elektriny. A ako ďalej Vlachynský dodáva, spotreba elektriny v slovenských domácnostiach klesá bez ohľadu na hospodársky vývoj nepretržite. Od roku 2000 až do roku 2011 poklesla o viac ako 20 percent.

Vysoké náklady na výstavbu

V neposlednom rade treba mať na zreteli aj dodržanie plánovaných investičných nákladov. Podľa štúdie príklady ako jadrová elektráreň v Mochovciach alebo jadrová elektráreň  Olkiluoto vo Fínsku naznačujú, že reálne náklady na ich výstavbu bývajú v násobkoch plánovaných nákladov. Výstavba nového jadrového zdroja by navyše vytesnila väčšinu ostatných investícii v tomto sektore.
 

Martin Odkladal

Aktuality.sk, 4.12.2013

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards