Zistenie HN: Ľudia lámu rekordy. Masovo rozbiehajú nový biznis (Hospodárske noviny)

Ako povedal dňa 25.11.2013 Ján Dinga z INESS, remeselníci si budú musieť zarobiť aj šesťkrát toľko, aby si zarobili aj na daň. Pre nich bude na zváženie, či pokračovať v podnikaní, dodal pre Hospodárske noviny.

Zistenie HN: Ľudia lámu rekordy. Masovo rozbiehajú nový biznis (Hospodárske noviny)

V októbri si ľudia založili vyše štyritisíc eseročiek. Rozbeh ich biznisu však môžu ohroziť licencie.

Príležitostne pomáhala známym s účtovníctvom. Preto Naďa Papierniková z Nemšovej dlhší čas premýšľala nad tým, že si popri zamestnaní rozbehne aj podnikanie. Jej definitívne rozhodnutie padlo na jeseň tohto roka – založila si vlastnú s. r. o. A práve vďaka tomu sa tak vyhla novým, prísnejším pravidlám, ktoré budú musieť noví podnikatelia spĺňať už od decembra tohto roka. „Áno, bol to čiastočne aj jeden z dôvodov,“ potvrdila Papierniková.

Podobne ako ona pritom premýšľalo aj množstvo ďalších ľudí – v októbri na Slovensku vzniklo rekordne veľa eseročiek. V porovnaní s vlaňajškom ich pribudlo vyše 4300. Na porovnanie, je to približne dvojnásobne viac ako v predchádzajúcich mesiacoch roka. Vyplýva to z údajov, ktoré zozbierala spoločnosť FinStat.

Ťažšie zakladanie

Ľudia sa ponáhľali, aby ešte stihli jednoduchšie pravidlá a jednoduchšiu administratívu – uviedol dôvody nárastu výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska Róbert Kičina. Už o necelý týždeň totiž budú musieť pri založení s. r. o. mať základné imanie päťtisíc eur reálne na účte. Doteraz stačilo len vyhlásenie z registračného úradu. Podľa Filipa Glasa z FinStatu sa tak rozhodli najmä živnostníci, ktorí chcú obísť platenie vyšších odvodov do Sociálnej a zdravotnej poisťovne.

Práve podnikateľov, ktorí si v októbri založili eseročku, však už o pár dní čakalo nemilé prekvapenie. Tým je takzvaná licencia, čiže minimálna daň, ktorú navrhlo ministerstvo financií pod vedením Petra Kažimíra (Smer-SD). A zasiahnuť môže firmy, ktoré sa dlhší čas rozbiehajú, končia s minimálnymi ziskami, prípadne v strate. Časť nových firiem preto môže v krátkom čase aj skončiť. „V čase, keď som začala zakladať eseročku, neboli žiadne správy o licenciách,“ potvrdila Papierniková. Ako dodala, táto správa ju určite nepotešila, keďže nevie, či výška jej obratu za rok vôbec dosiahne výšku licencie. Zatiaľ verí, že sa výška jednotlivých licencií ešte „utrasie“. Ak nie, tak je možné, že s podnikaním zase rýchlo skončí.

Licencie zasiahnu najmä malých

Takéto riziko podľa odborníkov hrozí mnohým menších podnikateľom. Teda najmä tých, ktorí si takto privyrábajú popri práci a majú nízke zisky. Ročne totiž budú musieť platiť štátu najmenej 480 eur. Novovzniknuté firmy dostanú od štátu ročný odklad. Na druhej strane sa však biznis niektorých firiem rozbieha aj dlhší čas a v praxi by tak podľa analytikov mohla byť reálne minimálna daň vyššia ako ich tržby.

Okrem toho sú však podľa analytika INESS Jána Dingu ohrození aj remeselníci. „Teraz si budú musieť zarobiť aj šesťkrát toľko, aby si zarobili aj na daň. Pre nich bude na zváženie, či pokračovať v podnikaní. Tým vláda licenciami vážne poškodila,“ dodáva výkonný riaditeľ poradenskej spoločnosti Malach Consulting Peter Malach.

Michaela Kušnírová

Hospodárske noviny, 25.11.2013

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards