Bič na podvodníkov opäť sťaží biznis (Hospodárske noviny)

Najviac poškodí drobných podnikateľov s malým ziskom alebo stratou, keďže budú musieť platiť paušálnu daň bez ohľadu na svoj hospodársky výsledok. Pre nich preto bude licencia predstavovať pokutu za podnikanie, komentoval daňové licencie dňa 22.11.2013 Ján Dinga z INESS.

Bič na podvodníkov opäť sťaží biznis (Hospodárske noviny)

Vláda nerozlišuje medzi poctivými firmami a podvodníkmi

Daň zo straty. Taký je najnovší plán ministerstva financií, ako zvýšiť príjmy do štátnej kasy. V budúcom roku si od tohto opatrenia sľubujú vybrať dodatočných 112 miliónov eur. Keďže približne až 60 percent firiem na Slovensku v súčasnosti neplatí žiadnu daň z príjmu, vláda vidí potenciálneho daňového podvodníka na každom kroku. „Výška licencií nie je taká, aby niekoho dramaticky poškodila. Nikto predsa nepodniká preto, aby mal 10 rokov straty a každý mesiac dotoval firmu,“ hodnotí Ľuboš Vančo, managing partner KPMG. Plateniu aspoň minimálnej dane sa po novom nevyhne už takmer nikto, takže sa skutočne môže ukázať ako efektívne opatrenie proti podvodom na dani z príjmu. Logika takejto honby na podnikateľov má však hneď niekoľko slabých miest.

Bič na podvodníkov

„V prvom rade daňové licencie neriešia podstatu problému, ktorou sú nedokonalé účtovné predpisy,“ hodnotí Róbert Kičina, výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska. Najväčším problémom však ostáva, že všetkých podnikateľov hádže do jedného vreca. „Firma môže mať odpisy majetku a legálne daňové náklady. To, že podnikateľ neplatí dane z príjmu, neznamená, že je automaticky podvodník,“ vysvetľuje Matúš Pošvanc, riaditeľ Nadácie F. A. Hayeka. Namiesto uplatňovania princípu kolektívnej viny by tak reálnym riešením súčasného stavu mohlo byť zjednodušenie daňového systému a adresnejšia kontrola rizikových subjektov.

Napriek tomu, že navrhovaná výška daňových licencií je relatívne nízka, ohrozeným druhom sa môžu stať najmä začínajúci a malí podnikatelia, ktorí nepodvádzajú, no z rôznych dôvodov bojujú o prežitie. „Najviac poškodí drobných podnikateľov s malým ziskom alebo stratou, keďže budú musieť platiť paušálnu daň bez ohľadu na svoj hospodársky výsledok. Pre nich preto bude licencia predstavovať pokutu za podnikanie,“ myslí si Ján Dinga, analytik INESS

Dane unikajú aj inde

Podľa odhadov ministerstva financií až dve tretiny daňových príjmov na Slovensku produkuje 400 najväčších firiem. Malé firmy s nulovou daňovou povinnosťou teda zrejme nie sú najväčším zdrojom únikov na dani z príjmu. „Rovnako veľké, ak nie väčšie výpadky, môžu vznikať aj na strane väčších firiem, a to aj takých, ktoré dane z príjmu síce platia, no optimalizáciou svojich daňových povinností platia menej,“ myslí si Kičina. Z balíka opatrení, ktorý zahŕňa aj zníženie dane z príjmu právnických osôb na 22 percent, tak budú ťažiť najmä veľké firmy, ktorých sa platenie licencií nedotkne. Pre malé a rozbiehajúce sa firmy sa však daňová záťaž pre licencie môže výrazne zvýšiť. Otázkou teda ostáva, či cena za postihnutie daňových podvodníkov z radov malých firiem nebude privysoká.

Licencie v zahraničí

Kažimír si pri predstavovaní podrobností novej dane pomáhal príkladom susedného Rakúska. Napriek tomu, že minimálna výška poplatku sa tu pri spoločnostiach s ručením obmedzeným pohybuje na porovnateľných 500 eurách, licencia je nastavená ako 5 percent zo základného imania firmy. V slovenských pomeroch by tak minimálna výška licencie bola polovičná. Nastavenie licencií na pevné sumy, ako to plánuje vláda, by sa stalo európskou raritou.

Tomáš Púchly

Hospodárske noviny, 22.11.2013

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards