Anketa: Vláda zatiaľ navrhla pre ľudí tri možnosti, ako sa dostať k súkromným úsporám. Čo na ne hovoríte? (Hospodárske noviny)

Uvedené návrhy sú v neprospech sporiteľov a sú dôsledkom skutočnosti, že sporitelia nemali vlastného zástupcu v pracovnej skupine, konštatoval pre Hospodárske noviny dňa 13.11.2013 Radovan Ďurana z INESS. Ako ďalej dodal,  lobistom sa podarilo vyjednať podmienky, ktoré sú v rozpore s predpokladmi, za ktorých státisíce sporiteľov vstupovali do druhého piliera.

Anketa: Vláda zatiaľ navrhla pre ľudí tri možnosti, ako sa dostať k súkromným úsporám. Čo na ne hovoríte? (Hospodárske noviny)

Jiří Cihlář, Next Finance
Návrh je zaujímavý. Je však oveľa dôležitejšie, aby bol konečný. Neustále úpravy dôchodkového systému len zvyšujú nedôveru v neho. Kombinácia dvoch spôsobov vyplácania by mohla byť výhodná v tom, že by ľuďom dávala možnosť voľby.

Radovan Ďurana, Iness
Uvedené návrhy sú v neprospech sporiteľov a sú dôsledkom skutočnosti, že sporitelia nemali vlastného zástupcu v pracovnej skupine. Lobistom sa podarilo vyjednať podmienky, ktoré sú v rozpore s predpokladmi, za ktorých státisíce sporiteľov vstupovali do druhého piliera.

Michal Nalevanko, Benchmark Research & Consultancy
Navrhovaný model znamená predovšetkým výrazné sprísnenie podmienok, za ktorých sa sporitelia budú môcť dostať k svojim úsporám v rámci programového výberu. Od schválenia legislatívneho rámca v roku 2004 dával zákon možnosť vybrať úspory týmto spôsobom všetkým sporiteľom, ktorí si zakúpia doživotnú anuitu dosahujúcu najmenej 0,6-násobok životného minima.

Peter Paška, Allianz-Slovenská DSS
Osobne si myslím, že po roku intenzívnej práce pracovnej skupiny, kde sa zúčastňovali všetky zainteresované strany, sa nakoniec prijmú riešenia, ktoré budú výsledkom širokej zhody, ktoré majú svoje rácio a posúvajú celý systém starobného sporenia dopredu.

Michaela Kušnírová

Hospodárske noviny, 13.11.2013

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards