Bitcoin žije a darí sa mu skvele

Na jar tohto roku bol Bitcoin horúcou témou v spoločnosti. Jeho cena vyletela na 250 dolárov a vypukol doslova bitcoinový ošiaľ.

Bitcoin žije a darí sa mu skvele

Následne však prišlo niekoľko neblahých udalostí. Cena sa prepadla späť k úrovni okolo 100 dolárov a úrady vo viacerých štátoch priškripli veľké bitcoinové burzy. Záujem médií padol a nejeden človek si povedal, že bublina praskla a táto hračka geekov je pre bežných ľudí mŕtva.

Ak ste sa pár mesiacov nepozreli na cenu Bitcoinu, pozrite sa teraz. Ale predtým si sadnite, pretože v momente písania tohto článku Bitcoin už dosiahol hranicu 900 dolárov a po krátkom páde osciluje okolo 650 dolárov. Trhová kapitalizácia tohto garážového projektu neznámeho (?) autora dosahuje 5,5 miliardy dolárov. Na toľko si momentálne ľudia cenia možnosť používať decentralizovanú, nemanipulovateľnú a anonymizovateľnú menu.

Je pravdepodobné, že príde korekcia súčasnej ceny, tak ako prišla na jar. No rovnako pravdepodobné je, že Bitcoin túto korekciu prežije v zdraví. Od jari sa svet Bitcoinu závratne rozrástol. Kamenné obchody, kde akceptujú Bitcoin, rastú vo svete ako huby po daždi, vrátane bratislavskej pobočky siete známych bagetérií. E-shopy, akceptujúce Bitcoin rastú ako huby po jadrovom zamorení. Kúpite si zaň nielen hosting, či monitor, ale aj dovolenku, právne a lekárske služby, či pivo v krčme. Na webe sa pred časom zjavila dokonca ponuka rozľahlého pozemku pri Bratislave s vyvolávacou cenou 3500 btc. Rozširujú sa aj možnosti pre investorov, keď sa zjavilo viacero derivátov, či možnosť investovať do elektronických Bitcoin baní. V Bratislave má byť tento týždeň dokonca inštalovaný Bitcoin automat.

Bitcoin bez úhony prežil aj úder spred pár týždňov, keď americké orgány dokázali zlikvidovať legendárny nelegálny e-shop Silk Road. Potvrdilo sa, že nákup zakázaných tovarov tvorí len zlomok záujmu o Bitcoin. Pripomíname, že aj váš obľúbený think tank môžete podporiť Bitcoinom!

 

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards