Krajskí poslanci zarobia okolo 500 eur, župan vyše 3-tisíc (PNky.sk)

Piešťanský portál PNky.sk spomína vo svojom článku z 15.11.2013 účet za služby štátu, ktorého autorom je INESS.

Krajskí poslanci zarobia okolo 500 eur, župan vyše 3-tisíc (PNky.sk)

Trnavský samosprávny kraj patrí medzi najviac zadĺžené, výdavky na členov zastupiteľstva má však v prepočte na občana najvyššie. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnil INESS na web stránke cenastatu.sme.sk.

Inštitút ekonomických a spoločenských analýz pravidelne pripravuje bločky, na ktorých občania nájdu cenu hlavných služieb poskytovaných verejnou správou. Cena je prepočítaná na jedného občana. Aby ľudia vedeli, ako sa s ich peniazmi hospodári na úrovni samosprávnych krajov, zverejnil INESS pred voľbami bločky za služby jednotlivých žúp.

Trnavský samosprávny kraj je tretí najlacnejší. Každého z jeho občanov stojí v tomto roku 195,74 eur. Taktiež cena väčšiny služieb, ktoré poskytuje, je nižšia ako celoslovenský priemer. Napríklad sociálna oblasť stojí každého z nás 31,9 eur, školstvo 77,35 eur a autobusová doprava 18,22 eur.

Naopak, náklady na členov zastupiteľstva a podpredsedov kraja sú v Trnave najvyššie – 0,86 eura.

Informácie o odmenách jednotlivých poslancov župa nezverejňuje. Nakoľko nie sú fixné, pohybujú sa aj v závislosti od účasti na zasadnutiach zastupiteľstva okolo úrovne 500 eur. Plat predsedu TTSK je 3 220 eur. Vyplýva to z údajov, ktoré na základe infozákona získala občianska aktivistka Andrea Pallang.

PNky.sk, 15.11.2013

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards