Brusel zastaví podporu pre zelenú energiu (Hospodárske noviny)

Ako povedal pre Hospodárske noviny dňa 14.11.2013 Martin Vlachynský z INESS, každé politické opatrenie vrátane akýchkoľvek dotácií by malo ísť priamo z národných rozpočtov či európskeho rozpočtu, aby bolo transparentne vidieť, aký je náklad tohto rozhodnutia.

Brusel zastaví podporu pre zelenú energiu (Hospodárske noviny)

Európska komisia chce znížiť tlak na zdražovanie elektriny. O podporu má prísť slnečná aj veterná energia.

Dotácie pre zelenú energiu sa skončia. V dôsledku štedrej podpory totiž vzrástli ceny elektriny a klasické elektrárne nedokážu konkurovať na trhu. Taký je odkaz z Bruselu členským krajinám Európskej únie. Znamená to, že investori do obnoviteľných zdrojov energie už v budúcnosti nebudú môcť počítať s vysokými výkupnými cenami tak, ako je to dnes.

O podporu teda príde napríklad aj slnečná či veterná energia. „Hlavným cieľom trhu je poskytovať bezpečnú a cenovo dostupnú energiu pre občanov a podniky. Podpora energie z verejných zdrojov preto musí byť nákladovo efektívna,“ vyhlásil eurokomisár pre energetiku Günther Oettinger. Komisia odporúča štátom, aby obnoviteľné zdroje dotovali len do momentu, kým sa náklady na výrobu takejto elektriny nepriblížia k cene za bežnú elektrinu, ktorá sa obchoduje na burze.

Brusel otáča

Únia však zároveň prikázala členským štátom, aby do roku 2020 zvyšovali podiel energie z obnoviteľných zdrojov na celkovej spotrebe jednotlivých krajín. V prípade Slovenska ide o limit 14 percent zelenej energie z celkovej energetickej spotreby.

Už dnes je pritom jej podiel takmer desať percent. Ministerstvo hospodárstva aj preto súhlasí s tým, aby sa od dotácií postupne ustúpilo. V súčasnosti totiž za zelenú elektrinu platia všetci odberatelia vo faktúrach. Pred dvomi rokmi preto zdražela energia takmer o päť percent. „Podporujeme zámer, ktorý hovorí o postupnom znižovaní podpory pre obnoviteľné zdroje energie a ktorý presadzuje trhovo orientovaný prístup k ich podpore,“ odkázal hovorca rezortu hospodárstva Stanislav Jurikovič.

Podobný názor má aj štátny Úrad pre reguláciu sieťových odvetví, ktorý určuje tiež výšku podpory pre jednotlivé druhy obnoviteľných zdrojov. Štát podľa Jurikoviča chce teraz nastaviť systém tak, aby o šesť rokov nebola dotovaná žiadna zelená energia.

Podporujeme aj fabriku

Faktom je, že Slovensko nepodporuje cez výkupné ceny len obnoviteľné zdroje. Príkladom je záchrana košických oceliarní U. S. Steel. Vláda zaradila elektrinu, ktorú vyrábajú východniari pre svoju spotrebu, do schémy podpory medzi napríklad slnečnú energiu či biomasu. Spotrebitelia sa tak vo faktúrach poskladajú na pomoc 15 miliónov ročne, aby fabrika neprepúšťala ľudí.

Podľa analytika INESS Martina Vlachynského je chyba, že štát kamufluje podporu výrobcov elektriny do faktúr pre spotrebiteľov. „Každé politické opatrenie vrátane akýchkoľvek dotácií by malo ísť priamo z národných rozpočtov či európskeho rozpočtu, aby bolo transparentne vidieť, aký je náklad tohto rozhodnutia,“ poznamenal.
 

Miroslav Pejko

Hospodárske noviny, 14.11.2013

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards