Zlé správy pre Oravu. O prácu môže prísť až 200 ľudí (Hospodárske noviny)

Hasenie požiaru na jednom mieste by len vyvolalo požiar inde – príklad je dohoda s U. S. Steel, ktorá síce zlacnila elektrinu tejto firme, ale zdražila ju ostatným odberateľom, povedal pre Hospodárske noviny dňa 11.11.2013 Martin Vlachynský z INESS.

Zlé správy pre Oravu. O prácu môže prísť až 200 ľudí (Hospodárske noviny)

Zvrátiť situáciu v OFZ Istebné môže zlacnením energie Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (na snímke šéf ÚRSO Jozef Holjenčík).

Vysoké ceny elektriny a zlá situácia na trhu môžu pripraviť o prácu stovky ľudí na Orave. Najväčší výrobca ferozliatin v strednej Európe – OFZ Istebné – totiž prerušil významnú časť výroby. Od začiatku mesiaca podnik neprodukuje silikomangán, ktorý sa používa na výrobu ocele.

„Dôvodom je pokles cien výrobku a vysoké náklady na výrobu predovšetkým v dôsledku vysokých cien elektrickej energie v porovnaní s cenami v priemyselných krajinách Európy,“ potvrdil pre HN člen predstavenstva spoločnosti Anton Sklárčik.

Firma nebude vyrábať silikomangán minimálne do konca roka. Obnovenie produkcie bude podľa Sklárčika závisieť od cien elektriny od nového roka. Ak budú vysoké, o prácu môže prísť až 200 ľudí. Celkovo pritom podnik v Istebnom zamestnáva viac než 500 pracovníkov.

Čaká sa na rozhodnutie regulátora

Podľa informácií HN by v rámci znižovania zamestnanosti v podniku nedošlo k priamemu prepúšťaniu. Mnohí zamestnanci totiž majú zmluvy na dobu určitú a platnosť sa im končí práve koncom roka. Ak podnik neobnoví výrobu, nepredĺži im zmluvy na ďalšie obdobie.

Situáciu by však mohlo zvrátiť zlacnenie energie Úradom pre reguláciu sieťových odvetví, ktorý určuje poplatky za prenos a distribúciu elektriny. V piatok sa HN nepodarilo spojiť s úradom, no už pred niekoľkými mesiacmi šéf ÚRSO Jozef Holjenčík (nominant Smeru-SD) ohlásil, že cena pre priemyselných odberateľov by mohla klesnúť od nového roka až o desať percent.

Konečné rozhodnutie by malo byť známe na prelome novembra a decembra. Sklárčik nekonkretizoval, či by takéto 10-percentné zlacnenie elektriny udržalo pracovné miesta alebo nie.

O situácii v OFZ chcú s vedením rokovať aj odborári. „Stretneme sa, aby sme jasne povedali ľuďom, čo sa má stať,“ vyhlásil zástupca odborov v podniku František Maslík.

Stopli dodávku do zahraničia

Oravský podnik dodáva produkty napríklad aj najväčším oceliarňam na Slovensku – košickému U. S. Steel. Ako uviedol Sklárčik, dodávky napriek pozastaveniu časti výroby budú pokračovať do podnikov na Slovensku aj v Česku.

Firma však obmedzí vývoz do iných krajín. „Obmedzujeme predaj do Poľska, Rakúska, Nemecka a Talianska,“ povedal Sklárčik.

Štát už v tomto roku v podobných prípadoch pomohol iným firmám, ktoré hrozili prepúšťaním – hlinikárni Slovalco v Žiari nad Hronom a spomínanému U. S. Steel.

Podľa analytika INESS Martina Vlachynského by však podobný prístup v prípade OFZ nebol správny. „Hasenie požiaru na jednom mieste by len vyvolalo požiar inde – príklad je dohoda s U. S. Steel, ktorá síce zlacnila elektrinu tejto firme, ale zdražila ju ostatným odberateľom,“ upozorňuje Vlachynský.

Okrem vysokých cien elektriny pritom oravská fabrika dopláca aj na nízku cenu silikomangánu na trhu. Cena za tonu sa pohybuje na úrovni 760 až 780 eur. Podľa portálu metal-pages. com by OFZ potrebovalo na obnovenie výroby aspoň cenu na úrovni 800 eur za tonu.
 

Miroslav Pejko

Hospodárske noviny, 11.11.2013

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards