Štát zvyšuje dôchodky. Pôjde na ne 4,5 milióna eur (Hospodárske noviny)

Podľa Radovana Ďuranu z INESS vláda v súčasnosti hospodári s obrovským schodkom, a preto sú potrebné úspory. A priestor existuje aj v dôchodkovej oblasti, povedal pre Hospodárske noviny dňa 8.11.2013.

Štát zvyšuje dôchodky. Pôjde na ne 4,5 milióna eur (Hospodárske noviny)

Štát dá v budúcom roku na dôchodcov viac. Sociálna poisťovňa totiž podľa svojich odhadov v budúcom roku vyplatí starobné dôchodky vo výške 4,5 milióna eur. Na porovnanie, vlani to bolo približne o štyristotisíc menej.

Penzie sa tak dôchodcom od januára zvýšia o 8,6 eura. „Každé euro navyše je pozitívna správa. Niektorým ľuďom to však nestačí. Nakúpia si totiž lieky a nezostaneme im už nič,“ hovorí predseda krajskej organizácie Jednoty dôchodcov na Slovensku v Banskej Bystrici František Šušlík.

Všetci dostanú rovnako

Tento rok si pritom dôchodcovia k penzii prirátali viac, a to až o jedenásť eur. Dôvodom je nový spôsob výpočtu výšky dôchodkov, do ktorého vstupuje rast cien, ako aj priemernej mesačnej mzdy. „V rozhodujúcom období boli tentoraz nižšie, ako pred rokom – čo sa logicky prejaví aj na nižšom náraste dôchodkov,“ povedal hovorca ministerstva práce Michal Stuška.

Ide pritom už druhé zvyšovanie o pevnú sumu. Do roku 2012 totiž rástli penzie vždy o určité percento. Zmenu presadila vláda premiéra Roberta Fica (Smer-SD). Chceli tým totiž docieliť zníženie rozdielov medzi nízkymi a vysokými dôchodkami. Tie vznikali kvôli každoročnému percentuálnemu zhodnoteniu.

Zvyšovanie môže byť problém

Kým ľudia každoročné zvyšovanie penzií vítajú, odborníci, naopak, upozorňujú na jeho riziká. Problémom totiž je, že sa u nás rodí menej detí ako v minulosti. To znamená, že na dôchodcov pracuje čoraz menej ľudí. Aby mala Sociálna poisťovňa peniaze na penziu pre všetkých, musí ju dotovať štát. „Aj napriek tomu, že dôchodcovia patria do skupiny najviac ohrozených chudobou, myslím si, že zvyšovanie dôchodkov by malo zohľadňovať aj súčasné ekonomické možnosti rozpočtu,“ hovorí analytik Nadácie F. A Hayeka Martin Reguli. Ako ďalej dodáva analytik Iness Radovan Ďurana, vláda v súčasnosti hospodári s obrovským schodkom, a preto sú podľa neho potrebné úspory. A ten existuje aj v dôchodkovej oblasti.

Michaela Kušnírová

Hospodárske noviny, 8.11.2013

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards