Silnejšie odbory sa nepáčia Američanom (Hospodárske noviny)

Vynútené regulácie v praxi znamenajú vyššie náklady, ktoré povedú k obmedzeniu tvorby pracovných miest, a to najmä v menších firmách, zhodnotil pre Hospodráske noviny dňa 7.11.2013 Ján Dinga z INESS.

Silnejšie odbory sa nepáčia Američanom (Hospodárske noviny)

Štát by nemal nútiť menšie firmy, aby o platoch zamestnancov vyjednávali s odbormi. Takýto tlak môže mať zlý dosah na zamestnanosť a konkurencieschopnosť Slovenska v Európe. Taký je odkaz prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi od Americkej obchodnej komory na Slovensku.

Američania poslali prezidentovilist, v ktorom ho vyzývajú, aby nepodpísal novelu zákona o kolektívnom vyjednávaní. Podľa predpisu by od nového roku firmy s 20 a viac zamestnancami museli rešpektovať dohodu medzi odborármi a zamestnávateľmi. A to aj vtedy, keď neboli na rokovaniach. „Podľa nášho názoru sa ním totiž narúša jeden zo základných princípov právneho štátu, a to princíp zmluvnej rovnosti,“ uviedla komora v liste prezidentovi.

Gašparovič má ešte týždeň

Prezidentov hovorca Marek Trubač odkázal, že Gašparovič o zákone rozhodne do 15 dní od doručenia novely. Dostal ju v posledný októbrový deň, takže na rozhodnutie má čas do budúceho piatka. K obsahu listu od Američanov sa prezident nevyjadril, pretože ho údajne ešte nedostal.

Aktivitu komory však podporujú viaceré veľké firmy. Celkovo je v organizácii združených viac ako 330 podnikov a jedným z nich je aj spoločnosť Accenture, ktorá schvaľuje iniciatívu komory. „Podporujeme aktivity Americkej obchodnej komory na Slovensku a zúčastňujeme sa na nich,“ reagoval marketingový riaditeľ firmy Marek Gešo. Okrem Accenture sú v komore aj ďalšie veľké značky ako IBM, Microsoft, Orange či Slovak Telekom.

Kritika aj z Nemecka

Americká komora pritom nie je jediná, ktorá kritizuje túto novelu. Už pred týždňom sa k nej vyjadrila aj Slovensko-nemecká obchodná a priemyselná komora. Organizácia tvrdí, že nový zákon zhorší podmienky stredných firiem. Podľa jej stanoviska budú podniky v ťažkých časoch problematickejšie reagovať na situáciu na trhu aj preto, že budú musieť rešpektovať kolektívne dohody o platoch.

Naopak, hovorca ministerstva práce Michal Stuška tvrdí, že novela nezhorší podnikateľské prostredie a zabráni tomu, aby niektoré firmy konkurovali iným podliezaním platov. Odborníci však majú opačný názor. „Vynútené regulácie v praxi znamenajú vyššie náklady, ktoré povedú k obmedzeniu tvorby pracovných miest, a to najmä v menších firmách,“ zhodnotil analytik INESS Ján Dinga.

Miroslav Pejko

Hospodárske noviny, 7.11.2013

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards