Zistenie HN: Biznis získa tisícky lacnejších ľudí (Hospodárske noviny)

Takúto výhodu by si zaslúžili u nás všetci, keďže vláda dnes selektívne zvýhodňuje len skupinu študentov, ktorá si bola schopná vylobovať výnimku, povedal na margo odvodov u dohodárov dňa 30.10.2013 Ján Dinga z INESS.

Zistenie HN: Biznis získa tisícky lacnejších ľudí (Hospodárske noviny)

Za študentov – dohodárov budú firmy v budúcom roku platiť nižšie odvody. Ušetria stovky eur mesačne.

Poľnohospodárska Farma Majcichov bola nútená v tomto roku zamestnať desiatky študentov. Počas sezónnych prác je totiž odkázaná na dohodárov. Teda na tých, ktorých zamestnávanie vláda od tohto roka cez nové odvody výrazne predražila. Jedinú, miernu úľavu nechala len pri stredo-či vysokoškolákoch. Preto po nich siahli aj Majcichovčania. A urobili správne.

Od budúceho roka na nich môžu spolu s ďalšími tisíckami firiem ušetriť stovky eur mesačne. Podľa zistení HN totiž rezort práce Jána Richtera chystá pre firmy zamestnávajúce študentov novú úľavu – zaplatia za nich nižšie odvody. Kým teraz nemusia platiť odvody z prvých 155 eur, ktoré študentom dajú, po novom to bude približne 198 eur. „Bude to pre nás určite úľava,“ konštatoval člen predstavenstva firmy Martin Sivok.

Ide o prvý návrh zástupcov študentov. Ministerstvo sa myšlienke nebráni. "Z diskusie so študentmi vyplynul návrh na prehodnotenie maximálnej hranice príjmu," odôvodnil hovorca rezortu Michal Stuška. O definitívnej výške však podľa neho ešte budú rokovať. Podľa prvého návrhu by však napríklad Farma Majcichov na 40 študentoch s platom 250 eur mohla ušetriť takmer 400 eur mesačne.

Podľa odborníkov ide o krok správnym smerom. Ako však upozorňujú, pocíti ju len časť firiem. Takúto výhodu by podľa nich mali dostať všetci dohodári, nielen študenti. A teda aj firmy, ktoré im dávajú prácu. Podľa tajomníka Republikovej únie zamestnávateľov Martina Hoštáka je takáto pomoc na úkor bežných dohodárov. „A vláda tým vytvorí len ďalšiu nerovnováhu na trhu.“

Slovensko zodvodnením dohôd tak prišlo o jednu zo svojich výhod. Firmy totiž za väčšinu dohodárov platia odvody ako za klasických zamestnancov. Výnimku dostali len študenti. Podľa odborníkov sa tak zamestnávanie u nás stalo menej flexibilné a stali sme sa menej konkurencieschopní.

Podobne problematické bolo aj načasovanie tejto zmeny. Firmám sa totiž zvýšili nielen náklady na dohodárov, vyššie sú aj dane či odvody z dividend. A to všetko v čase krízy, keď spoločnosti zápasia s nedostatok zákaziek, a teda aj financií.

 
Zvýhodnená skupina

A práve preto sa začiatkom roka počet dohodárov znížil takmer o polovicu. V súčasnosti Sociálna poisťovňa eviduje viac ako štyristotisíc dohôd. Z toho štvrtinu tvoria študenti, ktorí sú pre podniky výhodnejší.

Podľa odborníkov by však do istého príjmu mali byť oslobodení všetci dohodári. „Takúto výhodu by si zaslúžili u nás všetci, keďže vláda dnes selektívne zvýhodňuje len skupinu študentov, ktorá si bola schopná vylobovať výnimku,“ hovorí analytik Iness Ján Dinga. Napríklad v susednom Česku neplatia odvody všetci dohodári, a to do príjmu desaťtisíc českých korún. Takýto scenár by pomohol najmä firmám, ktoré potrebujú zamestnávať flexibilne odborníkov, na čo im študenti nestačia. Príkladom sú lektori. Takto je jedna skupina zvýhodňovaná na úkor inej.

Atraktívni študenti

Ak by sa vláda rozhodla odpočítateľnú položku u študentov zvýšiť, boli by podľa šéfa Podnikateľskej aliancie Slovenska Róberta Kičinu pre firmy ešte atraktívnejší. To znamená, že pri zamestnávaní by ich podniky preferovali na úkor klasických zamestnancov. Tí si pritom takto často privyrábajú na živobytie. „Vezmú na jednu prácu radšej viac študentov než jedného, a to tak, aby na odvodoch čo najviac ušetrili,“ hovorí predseda predstavenstva personálnej agentúry McRoy Group Luboš Sirota.
 

Michaela Kušnírová

Hospodárske noviny, 30.10.2013

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards