Kažimír odhalil, ako bude fungovať jeho nová daň (Hospodárske noviny)

Je to len ďalšia rana pre podnikateľské prostredie, komentoval zavedenie podnikateľských licencií dňa 30.10.2013 Ján Dinga z INESS.

Kažimír odhalil, ako bude fungovať jeho nová daň (Hospodárske noviny)

Minister financií Peter Kažimír zatiaľ výšku licencií neprezradil. Budú sa však dať odpísať z daní.

Podnikatelia si budú môcť licenciu odpočíťať z daní. Informoval o tom dnes po rokovaní vlády minister financií Peter Kažimír (Smer–SD). Uveďme si príklad, firme sa nedarí a je v strate. Aj napriek tomu však musí zaplatiť licenciu, čiže minimálnu daň štátu. Ďalší rok však získa nové zákazky. Vďaka zisku, ktorú dosiahne jej Finančná správa vyrúbi daň z príjmu napríkad 1200 eur. A práve od tejto sumy si môže odpočítať výšku zaplatenej licencie. Vďaka čomu v danom roku zaplatí menej.

Aj napriek tomu, že odborníci návrh ministra hodnotia pozitívne, samotné zavedenie licencií kritizujú. „Je to len ďalšia rana pre podnikateľské prostredie,“ hovorí analytik Iness Ján Dinga. Ako ďalej dodáva, vláda by sa skôr mala zaoberať ako zefektívniť daňové kontroly a nie zavádzať nové dane. Ako však na druhej strane dodáva analytik Unicrediť Ľubomír Koršňák systém minimálnej dane funguje aj v zahraničí. Napríklad v susednom Rakúsku.

Presné nastavenie licencie zatiaľ nie je známe. Minister Kažimír zatiaľ len informoval, že licenciu nebudú platiť firmy, ktoré podnikajú prvý rok. Rovnako sa diskutuje o výške licencie. Tá má byť odstupňovaná. Doteraz však nie je známe, na akom princípe. Isté je len to, že minimálnu daň podnikatelia zaplatia prvykrát v roku 2015.

Michaela Kušnírová

Hospodárske noviny, 30.10.2013

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards