Slovensko má nový klub. S Rumunmi či Bulharmi (Hospodárske noviny)

Výnimka je postavená na predpoklade, že neskôr bude lepšie. Nemáme však istotu, že dôjde k silnému oživeniu, povedal pre Hospodárske noviny dňa 28.10.2013.

Slovensko má nový klub. S Rumunmi či Bulharmi (Hospodárske noviny)

Spomalíme škrty. Ale to len kvôli tomu, aby sme podporili rast. V preklade, dáme viac práce pre firmy, ako aj pre ľudí.

S takouto novinkou prišiel minister financií minister financií Peter Kažimír (Smer-SD), po zverejnení rozpočtu pre budúci rok. Rozhodol sa tak prijať obchod, ktorý ponúkol európskym krajinám Brusel.

Nebol však jediný, kto po tejto možnosti siahol. Európu o ňu žiadajú Rumunsko, Bulharsko či Taliansko. Prvé dve krajiny patria medzi najchudobnejšie v únii, Rím zas patrí medzi najproblematickejšie štáty únie. Práve s nimi teda v preklade Slovensko vytvorilo akýsi klub žiadateľov o výnimku.

Prečo o výnimku nemajú záujem aj krajiny, ktoré sú v lepšej kondícií? Podľa analytika Slovenskej sporiteľne Martin Baláž za to môže fakt, že krajinám ako Francúzsko či Španielsko povolila začiatkom roka komisia pomalšie škrty. A to aj bez podpory rastu.

Slovensko, spolu s ďalšími, tak môžu ísť de facto v ich šľapajach. S jediným rozdielom – musia okrem toho míňať eurofondy. Ako pritom upozorňujú odborníci, plán, pre ktorý sa rozhodlo aj Slovensko, je riskantný. „Výnimka je postavená na predpoklade, že neskôr bude lepšie. Nemáme však istotu, že dôjde k silnému oživeniu,“ hovorí analytik Iness Radovan Ďurana. Môže sa teda stať, že sa ekonomike nebude dariť tak, ako sa očakáva.

Okrem toho je ešte otázne, či výnimku dostane aj spomínané Taliansko. Jednou z podmienok bolo napríklad aj to, aby mala krajina dlh pod 60 percent. Talianske zadlženie je tak na úrovni 133 percent.

Podľa analytika J&T Banky Stanislava Pánisa má však krajina vysoký takzvaný fiškálny multiplikátor. Teda že sa ich rast spomaľuje pri škrtoch veľmi výrazne. Preto by im výnimka mohla aj krátkodobo pomôcť.

Michaela Kušnírová

Hospodárske noviny, 28.10.2013

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards