Americký „shutdown“ po našom: Na Slovensku by mal podobu rozpočtového provizória (Aktualne.sk)

Neschválenie rozpočtu by v našich podmienkach  znamenalo chod verejnej správy v rozpočtovom provizóriu, povedal pre portál Aktualne.sk dňa 7.10.2013 Radovan Ďurana z INESS. Ako povedal, nič prevratné by sa preto neudialo.

Americký „shutdown“ po našom: Na Slovensku by mal podobu rozpočtového provizória (Aktualne.sk)

Keďže demokrati v americkej Snemovni reprezentantov odmietli návrhy republikánov na čiastočné obnovenie funkcií ochromenej štátnej správy, „shutdown“ v USA naďalej pokračuje. Bol by ale podobný stav možný aj na Slovensku? Podľa analytika Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz Iness Radovana Ďuranu by mal v slovenskom prevedení podobu rozpočtového provizória. Pre krajinu by to znamenalo značné obmedzenie investícií i zastavenie čerpania eurofondov.

Neschválenie rozpočtu by v našich podmienkach  znamenalo chod verejnej správy v rozpočtovom provizóriu. „Nič prevratné by sa preto neudialo,“ hodnotí analytik Iness-u Radovan Ďurana slovenskú verziu shutdownu.

Štát by v takomto prípade musel hospodáriť na základe parametrov rozpočtu z predchádzajúceho roka. Takáto situácia by trvala dovtedy, kým by poslanci neschválili návrh nového rozpočtu.

Vplyv odstávky federálnych úradov v USA bude mať dopad aj na ekonomiku krajiny. V prípade, že to bude iba pár dní, nemusí byť podľa analytika ČSOB Mareka Gábriša fatálny. "Odhady sa pohybujú od - 0,1 do -0,3 percentuálneho bodu HDP. Dlhšia odstávka by už bola negatívnejšia,“ uviedol.

Na Slovensku odstavenie úradov síce nehrozí, počas rozpočtového provizória by však každý
mesiac putovala na mzdy, sociálne dávky a dôchodky iba dvanástina rozpočtu z predchádzajúceho roka.

Okrem domácich investícií sú v prípade rozpočtového provizória ohrozené aj peniaze z eurofondov. Počas tohto výnimočného stavu je ich čerpanie totiž pozastavené.
 

Simona Blehová

Aktualne.sk, 7.10.2013

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards