Anketa: Pomôže odvodový úver slovenským firmám? (Hospodárske noviny)

Podľa Jána Dingu z INESS sa dá predpokladať, že firmám sa odvodový úver na udržanie prebytočných zamestnancov vôbec neoplatí zobrať, keďže v dlhodobom horizonte nedochádza k zníženiu mzdových nákladov., povedal pre Hospodárske noviny dňa 3.10.2013.

Anketa: Pomôže odvodový úver slovenským firmám? (Hospodárske noviny)

Peter Paška, Proact People

Úver môže firmám rozhodne pomôcť, aby prežili ťažšie obdobie. V štruktúre záväzkov firiem sú totiž odvody jedným z prvých bodov, na ktorých sa šetrí. A splácajú sa dodatočne. Okrem toho, jedným z najčastejších problémov, keď sa podnik chce dostať ku klasickým úverom v banke, je práve dlžoba na odvodoch.

Jiří Cihlář, Next Finance

Je to dobrý nápad, ktorý môže firme krátkodobo pomôcť. Dlhodobo však jej problémy nerieši. Horšie je, že obdobie, ktoré sa vďaka úveru snaží firma preklenúť, môže byť dlhšie. Rovnako ako európska kríza má dlhodobé trvanie. Potom by bol, naopak, tento úver pre podnik skôr príťažou.

Martin Miklánek, Manpower

Som presvedčený, že záujem bude minimálny, najmä zo strany zdravých firiem. Je otázne, ako reálne to pomôže firmám v problémoch a či to naozaj neovplyvní nezamestnanosť. Hlavným rizikom je, že to je len náplasť na skutočné problémy. Okrem toho aj takzvaný efekt snehovej gule, teda, že sa problémy neustále nabaľujú.

Ján Dinga, INESS

Úver na umelé udržanie zamestnanosti by v praxi firmám zvýšil náklady v budúcnosti, čím by boli menej konkurencieschopné a mali menej vlastných zdrojov. Dá sa preto predpokladať, že firmám sa odvodový úver na udržanie prebytočných zamestnancov vôbec neoplatí zobrať, keďže v dlhodobom horizonte nedochádza k zníženiu mzdových nákladov.

Luboš Sirota, McRoy Group

Nebude to všeliek, no mnohým firmám to môže reálne pomôcť. Zároveň však nesmú byť podmienky nastavené úplne benevolentne. To by sa oplatilo úver nesplácať a pomaly každý by skončil medzi zlyhanými.

Rastislav Machunka, AZZZ

Úver môže pomôcť stabilizovať pracovné miesta v podnikoch. Je však nutné, aby štát nastavil precízne podmienky. Ak by sa totiž netrafili, mohla by byť pôžička len predĺžením agónie firiem, ktoré tak či tak nakoniec zbankrotujú. Ostatným to môže pomôcť prečkať zlé obdobie.

Michaela Kušnírová

Hospodárske noviny, 3.10.2013

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards