Úrad vlády si nechá zrekonštruovať tri vily za 900-tisíc eur (Aktualne.sk)

Podľa Radovana Ďuranu z INESS vláda nedostatočne informuje o využívaní zariadení predstaviteľmi vlády. Ako povedal pre portál Aktualne.sk dňa 29.9.2013,  ak hotely a vily skutočne využíva vláda napríklad počas svojich výjazdov, zariadenia majú svoje opodstatnenie. Ak to však využívajú vládni úradníci a ich rodiny alebo sa to využíva na rôzne školenia, nevidíme význam, aby v čase vysokých deficitov a v čase, keď sa zvyšuje daňové zaťaženie, aby tieto rekreačné zariadenia platili daňoví poplatníci.

Úrad vlády si nechá zrekonštruovať tri vily za 900-tisíc eur (Aktualne.sk)

BRATISLAVA - Úrad vlády nechá zrekonštruovať tri vládne ubytovacie zariadenia spolu za 900-tisíc eur. Vedúci úradu Igor Federič uzavrel zmluvy s dvoma firmami, ktoré budú na zariadeniach pracovať. Žilinská firma Slovpanel opraví penzión Kamzík v Starom Smokovci za zhruba 348-tisíc eur a vilu Agra v Trenčianskych Tepliciach za približne 220-tisíc eur. Banskobystrická firma Prima Invest zasa za 332-tisíc eur zrekonštruuje zariadenie v Banskej Bystrici. Na rekonštrukcie budov, ktoré spravuje úrad vlády, vyhlásili verejné obstarávania ešte v lete.

 V oznámeniach o vyhlásení obstarávania úrad vlády potrebu rekonštrukcie zdôvodňoval predovšetkým nevyhovujúcim technickým stavom zariadení. Fasáda starej i novej budovy v Trenčianskych Tepliciach je rozpraskaná a opadáva. Opraviť teda treba fasádu na starej aj novej budove, strechu nad bazénom, areál pred budovou, vybudujú sa besiedky, spevnia plochy a vysadí sa zeleň.

"Je potrebné presunúť parkovisko k oploteniu, vysadiť zeleň, postaviť besiedku, nový plot, priestor na ležadlá a vymeniť prípojku plynu v areáli," uvádza sa v oznámení. Penzión Kamzík v Tatrách je národnou kultúrnou pamiatkou, preto je podľa oznámenia o obstarávaní nutné v maximálnej možnej miere zachovať jeho autentický architektonický výraz a detaily a prvky interiéru a exteriéru.

Na budove vymenia strešnú krytinu, zrekonštruujú WC a kúpeľne, okolo pozemku postavia plot a vymenia potrubia pre teplú a studenú vodu. Druhá najnákladnejšia bude oprava budovy v Banskej Bystrici. Ubytovacie zariadenie chcú zatepliť, rekonštruovať kúpeľne a WC a vymeniť elektrické rozvody v celom objekte.

 Úrad vlády podľa stránky zrušenej Správy zariadení Úradu vlády SR spravuje okrem týchto troch objektov ešte ďalších šesť účelových zariadení, napríklad v Košiciach, Ždiari, na Štrbskom Plese či v Bratislave. Bývalé vedenie úradu vlády pred dvoma rokmi informovalo, že všetkých deväť účelových zariadení ročne produkuje stratu viac ako jeden milión eur.

V novembri 2011 vláda Ivety Radičovej rozhodla o predaji či prenájme niektorých objektov, nakoniec sa tak nestalo, keďže Radičovej vláda padla. Úrad vlády od augusta neodpovedal na otázky, či sa budú rekonštruovať aj ďalšie zariadenia a aké sú v súčasnosti náklady na ich údržbu.

Analytik Inštitútu ekonomických a sociálnych štúdií (INESS) Radovan Ďurana si myslí, že vláda nedostatočne informuje o využívaní zariadení predstaviteľmi vlády. Ak hotely a vily skutočne využíva vláda napríklad počas svojich výjazdov, zariadenia majú podľa Ďuranu svoje opodstatnenie.

"Ak to však využívajú vládni úradníci a ich rodiny alebo sa to využíva na rôzne školenia, nevidíme význam, aby v čase vysokých deficitov a v čase, keď sa zvyšuje daňové zaťaženie, aby tieto rekreačné zariadenia platili daňoví poplatníci," povedal ešte v auguste Ďurana.

Aktualne.sk, 29.9.2013

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards