Dlhy nemocníc naďalej rastú

Mnohé nemocnice neplatia za svojich zamestnancov sociálne odvody. Využívajú „implicitnú“ garanciu štátu, že im to prejde.

Dlhy nemocníc naďalej rastú

Sociálnej poisťovni to chýbať nebude, lebo zo štátneho rozpočtu dostane vždy dosť vysoký doplatok, aby mohla vyplácať dôchodky. Bežní podnikatelia si to nemôžu dovoliť. A tak nečudo, že dlh utešene rastie. Vláda dostáva pravidelne informáciu o vývoji pohľadávok Sociálnej poisťovne voči zdravotníckym zariadeniam. Ako ale vidíme v iných oblastiach, dostatok informácií neznamená automaticky zlepšenie stavu.

Celková dlžná suma presiahla k 31. augustu 70 miliónov eur. V priebehu 3 mesiacov sa tak jedná o 6 miliónový nárast dlhu. Pohľadávky voči zdravotníckym zariadeniam v pôsobnosti MZ SR dosiahli výšku 43,4 mil. eur a voči transformovaným zdravotníckym zariadeniam 27,3 mil. eur. Vývoj pohľadávok v čase vyzerá nasledovne:
 

Druhá Ficova vláda vládne od apríla 2012. Väčšina existujúceho dlhu tak vznikla už pod jej dohľadom. Iróniou je, že vláda v budúcoročnom rozpočte nepredpokladá rast dlhu nemocníc, čo je každoročným pravidlom. Rovnako tak neráta s oddlžovaním zdravotníctva, ku ktorému musela v minulosti pristúpiť Dzurindova, Ficova, aj Radičovej vláda. Keďže celkový dlh v zdravotníctve sa šplhá k 300 miliónom eur, bude musieť na oddlženie nájsť zdroje (s cieľom zabrániť úplnému kolapsu) pravdepodobne aj druhá Ficova vláda. Oddlžovanie zdravotníctva stálo daňových poplatníkov za posledných 10 rokov vyše 1 mld. eur. Aj to je jedna z položiek za „bezplatné“ zdravotníctvo.

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards