Národná banka dala peniaze súkromným zdravotníkom (Hospodárske noviny)

NBS je umožnené hospodáriť na základe zákonom vynúteného monopolného postavenia. Jej vedenie je obsadzované politicky, na základe rozhodovania prezidenta a parlamentu. Jej zdroje sú verejnými zdrojmi a podľa toho by s nimi mala hospodárne nakladať, konštatoval pre Hospodárske noviny dňa 13.9.2013 Martin Vlachynský z INESS.

Národná banka dala peniaze súkromným zdravotníkom (Hospodárske noviny)

Tisíce eur na nákup kamerového systému a osobných počítačov pre lekárov.

A to pre súkromnú polikliniku, ktorá v posledných rokoch končila v ziskoch. Aj takto vyzerá v praxi „nadačný program“ Národnej banky Slovenska. Práve cezeň darovali centrálni bankári 24-tisíc eur prevádzkovateľovi súkromnej bratislavskej Polikliniky Mýtna – firme Hedak.

Firma tak dostala od NBS pomerne štedrý dar. Bežne totiž banka posiela len pár tisíc eur.
Okrem toho Hedak, ktorý v posledných rokoch dosahoval viac než stotisícové zisky, obdarovala už tretíkrát za sebou. „Poskytujeme finančnú podporu štátnym aj neštátnym zdravotníckym zariadeniam, s ktorými máme dlhodobú dobrú spoluprácu v oblasti poskytovania zdravotnej starostlivosti zamestnancom NBS,“ zdôvodnila dary hovorkyňa Petra Pauerová.

Firma ošetruje zamestnancov
Firma v priestoroch NBS prevádzkuje vlastné zdravotnícke stredisko. Zamestnancom banky či ich rodinám v ňom na základe zmluvy s bankou poskytuje bezplatnú zdravotnú starostlivosť. HN kontaktovala aj Hedak, na otázky však firma neodpovedala.

Nejde pritom o jediného ziskového súkromníka, ktorý profituje z darov centrálnej banky. Počas Vianoc v roku 2011 a 2012 opakovane obdarovala aj Lame Medical Care či Sportclinic.

Na porovnanie, Česká národná banka prispieva tiež. Ale iba na projekty ekonomického a finančného vzdelávania. A len pre inštitúcie verejného a neziskového sektora. Dotovanie komerčných firiem nie je bežné ani v súkromnom sektore. „Aktivity firiem štandardne nepodporujeme,“ potvrdila riaditeľka komunikácie a sponzoringu Slovenskej sporiteľne Marta Krejcarová. Podobne je na tom aj nadácia spoločnosti Orange. Výnimkou sú sponzorské aktivity firmy, ktoré sú však spojené s propagovaním ich značky.

To nie je prípad NBS, ktorá si akúkoľvek publicitu nepraje. Keď teda peniaze daruje, nesmie byť podľa zmluvy dar spájaný s jej menom. Podľa Petra Kundera z Aliancie Fair play je takýto prístup nezmyselný.

Dary už štát kontroloval
Navyše je aj otázne, či má centrálna banka plniť charitatívnu funkciu. Kunder si to nemyslí a podobný názor zastáva aj analytik INESS Martin Vlachynský. Nejde však o nezákonnú činnosť.

Partner advokátskej kancelárie TaylorWessing e/n/w/c Radovan Pala hovorí, že NBS dary na základe zákona poskytovať môže. Transparentne a bez preferovania konkrétnych jednotlivcov. Ako však upozorňuje, banka už v minulosti kvôli darom čelila kritike. „V roku 2007 Najvyšší kontrolný úrad konštatoval priestor na zvýšenie transparentnosti pri poskytovaní finančných darov.“

O možnosti požiadať o dar NBS nikde neinformuje – predpokladá, že záujemcovia o peniaze ju oslovia aj bez toho. Vlani takto rozdala 388-tisíc eur.

Faktom je, že centrálna banka nie je financovaná zo štátneho rozpočtu. Podľa odborníkov by však ľudí malo napriek tomu zaujímať, ako táto inštitúcia narába s peniazmi. „NBS je umožnené hospodáriť na základe zákonom vynúteného monopolného postavenia. Jej vedenie je obsadzované politicky, na základe rozhodovania prezidenta a parlamentu. Jej zdroje sú verejnými zdrojmi a podľa toho by s nimi mala hospodárne nakladať,“ vysvetľuje dôvody Vlachynský.

Štát dáva od darov ruky preč. Úrad vlády HN s otázkami odkázal na rezort financií, to ich zas posunulo na Európsku centrálnu banku. Riaditeľ tlačového odboru Radko Kuruc to odôvodňuje tým, že ide o nezávislú inštitúciu, ktorá nevyužíva verejné zdroje, ale peniaze eurosystému.
 

Erik Kapsdorfer

Hospodárske noviny, 13.9.2013

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards