Štátu ostal čierny Peter. Prezamestnanosť v SPP (Hospodárske noviny)

Ako povedal pre Hospodárske noviny dňa 12.9.2013 Martin Vlachynský z INESS, považujem za málo pravdepodobné, že v podniku dôjde k razantnej optimalizácii a prepúšťaniu.

Štátu ostal čierny Peter. Prezamestnanosť v SPP (Hospodárske noviny)

Energetika. Na zníženie straty plynární môžu doplatiť stovky zamestnancov.

V SPP sú nielen dlhy, ale aj prezamestnanosť. A štát, ktorý ovládne celý podnik, zrejme bude musieť riešiť aj príliš veľký počet pracovníkov vo firme. Súkromný akcionár Energetický a průmyslový holding ešte na jar upozorňoval na to, že v plynárňach je viac ľudí, než je potrebné.

Firma však neprepúšťala, pretože vláda rokovala s holdingom o prebratí celého podniku. Dnes už je jasné, že po rozhodnutí kabinetu Roberta Fica (SMER-SD) získať úplnú kontrolu nad plynárňami štátu ostane okrem 120-miliónového dlhu na krku aj prezamestnanosť. Zatiaľ však nie je jasné, ako ju bude riešiť. „Počet zamestnancov musí zodpovedať výkonnosti firmy na trhu, kde pôsobia noví hráči, a tým znižujú trhový podiel SPP,“ odkázal hovorca ministerstva hospodárstva Stanislav Jurikovič. Nepovedal však, či k prepúšťaniu naozaj príde.

V hre bolo vyše tristo miest
SPP bol pritom v dodávke plynu ešte pred šiestimi rokmi absolútnym monopolom. Po nariadení Bruselu však štát musel otvoriť trh, a noví hráči doteraz odhryzli tretinu z koláča. Ten predtým patril celý pološtátnej firme – čo malo dosah na hospodárenie podniku. Firma dnes aj preto musí bojovať s výraznou stratou.

EPH mal jasnú predstavu o tom, ako znížiť straty vo firme: podľa informácií HN malo prísť o prácu až 330 ľudí z celkového počtu približne tisíc zamestnancov. Samotný podnik je pri otázke prepúšťania opatrný. Podľa hovorcu SPP Petra Bednára spoločnosť znižuje náklady, k razantnému preriedeniu zamestnancov však zatiaľ nepristúpila. „V súčasnosti nebolo prijaté žiadne rozhodnutie o podstatných organizačných zmenách,“ povedal Bednár.

Čakajú na čísla
Štát podľa Jurikoviča až teraz zistí, ako je to naozaj s efektivitou práce v podniku. Doteraz mal totiž manažérsku kontrolu súkromný akcionár a štát sa vraj dostal k informáciám o vývoji zamestnanosti len sprostredkovane.

No aj keby sa potvrdili informácie o prezamestnanosti, SPP podľa analytika Martina Vlachynského z INESS nebude prepúšťať. Tvrdí totiž, že štát ako vlastník zvykne udržiavať neefektívne pracovné miesta. „Preto považujem za málo pravdepodobné, že v podniku dôjde k razantnej optimalizácii a prepúšťaniu,“ dodal Vlachynský.

Vláda však už ohlásila návod, ako znížiť stratu plynární. Pomôcť má najmä dohoda s ruským dodávateľom plynu Gazprom na znížení ceny, za ktorú SPP nakupuje plyn od Rusov.

Miroslav Pejko

Hospodárske noviny, 12.9.2013

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards