Pravda o platoch. Koľko v skutočnosti zarábame? (Plus jeden deň)

Priemerná výška platov závisí od ekonomickej situácie krajiny a tá je u nás ešte stále zmietaná krízou, konštatoval pre denník Plus jeden deň dňa 10.9.2013 Richard Ďurana z INESS.

Pravda o platoch. Koľko v skutočnosti zarábame? (Plus jeden deň)

Podľa najnovších štastistík priemerná mzda dosiahla v poslednom štvrťroku 818 eur, čo je o 29 eur viac oproti predošlému obdobiu. Aj vy pri pohľade na tieto čísla krútite hlavou? Nie ste sami. Realita väčšiny Slovákov je od tejto štatistiky na míle vzdialená. Takmer pre dve tretiny Slovákov je v štatistikách uvádzaný priemerný zárobok 818 eur nedosiahnuteľnou métou. Každý desiaty Slovák zamestnaný na plný úväzok zarobí dokonca menej ako 400 eur, čo je v čistom iba necelých 340 eur.

Nízke platy sa týkajú viac žien ako mužov a rozdiely sú zjavné aj v závislosti od veku. Najhoršie sú na tom nováčikovia na pracovnom trhu.

Medzi 19-ročnými má až štvrtina čistý príjem nižší než 340 eur. Oveľa lepšie na tom nie sú ani mladí od 20 do 24 rokov, z ktorých má mzdu na tejto úrovni každý šiesty. Najlepšie príjmy majú ľudia okolo tridsiatky, no ďalej sa so stúpajúcim vekom platy zamestnancov znova znižujú.
Kde sa zarába lepšie?

Nízke platy berú predovšetkým zamestnanci ubytovacích a stravovacích zariadení. Menej ako 400 eur zarába tretina z nich. Podobne sú na tom aj administratívni a podporní pracovníci.

Ak si chcete dobre zarobiť, mali by ste si hľadať prácu v oblasti informatiky, vo finančníctve a v poisťovníctve alebo u dodávateľov energie, kde sú platy pod 400 eur doslova raritou. Týkajú sa iba štyroch zamestnancov z tisícky.

Kríza sa ešte nekončí

„Priemerná výška platov závisí od ekonomickej situácie krajiny a tá je u nás ešte stále zmietaná krízou,“ hovorí Richard Ďurana, riaditeľ Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz.

„V tejto chvíli veľké vyhliadky na zlepšenie situácie nevidím, keďže doteraz sa ešte ani nezačali riešiť základné príčiny krízy. Všetko, čo sa urobilo, boli len krátkodobé riešenia s dočasným účinkom. Ak by teda v blízkej budúcnosti aj došlo k oživeniu slovenskej ekonomiky, s najväčšou pravdepodobnosťou pôjde len o chvíľkový jav, ktorý nebude trvalo udržateľný.“
Ako sa počíta priemerná mzda

Priemernú mzdu počíta Štatistický úrad Slovenskej republiky tak, že za dané obdobie zráta všetky vyplatené hrubé mzdy vrátane rôznych príplatkov a odmien a následne túto sumu vydelí počtom zamestnancov. Ide teda o čistý aritmetický priemer.

Pritom mzdy malej skupiny kráľovsky odmeňovaných zamestnancov tento priemer nadhodnocujú.

Objektívnejšiu informáciu o reálnych platoch poskytuje medián. Ide o údaj, ktorý sleduje prostredný plat. Ten zvykne byť o viac ako 100 eur nižší ako štatisticky určená priemerná mzda.

Plus jeden deň, 10.9.2013

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards