Z dotácií na naftu ťažili Dáni (Hospodárske noviny)

Podľa Martina Vlachynského z INESS dotácie nemožno ospravedlňovať ani v prípade ak by boli posktnuté iba stratovým podnikom. Ako povedal pre Hospodárske noviny dňa 9.9.2013, vždy je to deformácia trhového prostredia. Prečo podporovať činnosť, ktorá spotrebuje viac zdrojov ako vyprodukuje?

Z dotácií na naftu ťažili Dáni (Hospodárske noviny)

Štát chcel pôvodne podporiť ohrozených farmárov postihnutých minuloročným suchom. No z vyčlenených 10 miliónov eur na pomoc formou príspevkov na „červenú naftu“ dostanú najvyššie dotácie dánski majitelia, ktorí na Slovensku dosahujú miliónové zisky. Medzi päťkou firiem s najvyšším príspevkom sú až štyri spoločnosti s dánskymi akcionármi.

Najvyššiu sumu získa spoločnosť Dan – Slovakia Agrar z Veľkého Medera, ktorej minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek (Smer-SD) vyplatí v tomto roku 227-tisícový príspevok. „Dotáciu nedostanú dánski majitelia, ale slovenské spoločnosti, ktoré podnikajú na Slovensku, platia tu dane a zamestnávajú slovenských pracovníkov,“ uviedol riaditeľ tlačového odboru agrorezortu Peter Hajnala.

Na druhej strane, hovorca Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Stanislav Nemec priznáva, že rezort mohol predísť tejto situácii – v ktorej sa k peniazom dostanú podnikatelia, ktorí neutrpeli žiadne veľké straty na úrode. Musela by však vychádzať zo zákona o dotáciách na kompenzáciu strát z roku 2010. „Mnohé z tých firiem, ktoré dostali najvyššie príspevky, by sa k podpore nedostali a pre tie, ktoré dosiahli straty, by sa tak ušlo viac peňazí,“ hovorí Nemec.

Všetkých päť spoločností s najvyšším príspevkom bolo pritom v roku 2011 v zisku. „Ak máme nárok na dotáciu, tak vždy o ňu požiadame,“ hovorí na rovinu obchodný riaditeľ spoločnosti Farma Majcichov Martin Sivok. A akékoľvek debaty o správnosti takýchto dotácií pre ziskové podniky odmieta. Rovnako to vníma aj riaditeľ firmy Pigagro Peter Laursen. „Žiadame a získavame dotáciu ako každá iná spoločnosť na Slovensku, pokiaľ splníme podmienky stanovené platobnou agentúrou.“ Zo štátnej pomoci však budú profitovať aj úspešné družstvá s tuzemskými vlastníkmi.

Takým je napríklad družstvo zo Sokoliec, ktoré v minulom roku dosiahlo 450-tisícový zisk. Podľa jeho predsedu Petra Lellkesa nie je podnikanie v poľnohospodárstve ľahké a uvedenú pomoc treba vnímať v kontexte ostatných krajín EÚ. Aj tie zvyknú poskytovať takýto typ dotácie a tým, že Slovensko istý čas túto podporu neposkytovalo, dostalo sa do konkurenčnej nevýhody.

Podmienky na získanie príspevku na úhradu časti spotrebnej dane z nafty boli nastavené tak, aby oň mohli požiadať všetci poľnohospodári s výnimkou tých, ktorí boli v úpadku. Žiadateľov bolo nakoniec 1 408. Pôdohospodárska platobná agentúra nevyhovela necelým štyridsiatim. Na naftu sa tak podarí minúť celý desaťmiliónový rozpočet. Agrárny analytik UniCredit Bank Jaromír Matoušek tvrdí, že inak ako neutrálne nebolo možné túto podporu na naftu nastaviť. Zároveň dodáva, že dnes nie je možné hovoriť o úspešných agropodnikoch. „Nie je možné v dnešnej dobe udržiavať ziskovosť podniku, keď sa cena komodity, ktorú vyrábam, zníži z roka na rok o 30 percent, a to pri ošípaných reálne je.“ Situácia v tomto roku je však opačná. Ceny ošípaných sú najvyššie za ostatných päť rokov. 

Podľa analytika INESS Martina Vlachynského však tieto dotácie nemožno ospravedlňovať ani v prípade ak by boli posktnuté iba stratovým podnikom. „Vždy je to deformácia trhového prostredia. Prečo podporovať činnosť, ktorá spotrebuje viac zdrojov ako vyprodukuje?,“ pýta sa Vlachynský.

Erik Kapsdorfer

Hospodárske noviny, 9.9.2013

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards