Kažimír musí byť tvrdší ako Mikloš, inak neušetrí (SME)

To číslo nemá oporu v žiadnom strategickom dokumente, povedal na margo plánu šetrenia dňa 3.9.2013 Radovan Ďurana z INESS.

Kažimír musí byť tvrdší ako Mikloš, inak neušetrí (SME)

Ak chcú Fico a Kažimír dodržať vlastné plány šetrenia, musia byť oveľa tvrdší ako Radičová a Mikloš.

BRATISLAVA. Ak by mala vláda dodržať predbežný plán ušetriť v budúcom roku na výdavkoch na chod štátu približne 400 miliónov eur, musela by okrem iného šetrenia prudko prepúšťať.

Či o tom niekto naozaj aj uvažuje, nie je jasné. Ministerstvá financií a vnútra, ktoré dávajú plán šetrenia dokopy, tvrdia len, že je na ministerstvách, koľko úradov zrušia a koľko úradníkov prepustia.
Reálne plány neukázali

„To číslo nemá oporu v žiadnom strategickom dokumente,“ hodnotí reálnosť šetrenia analytik inštitútu INESS Radovan Ďurana.

Pravdepodobnejšie bude držať sa tabuliek z augustového návrhu rozpočtu, ktoré pre budúci rok rátajú so zvýšením výdavkov štátu na mzdy o 2,4 percenta. O toľko sa odhaduje, že porastú v priemere platy na Slovensku budúci rok.

Na platy a odvody úradníkov minie štát ročne okolo dvoch miliárd eur. Ak by teda Kažimír chcel na platoch ušetriť len polovicu zo sumy 400 miliónov eur, musel by peniaze na platy skresať o desatinu. Doteraz sa nič podobné žiadnej vláde nepodarilo.

Napríklad Robert Fico chcel v roku 2007 znížiť počty štátnych úradníkov o dvadsať percent, no nebol na to dosť silný. „Opäť sa potvrdilo, že úradníci sú majstri v tom, ako to nejde,“ povedal vtedy Fico.

Najviac štátnych úradníkov ubudlo v roku 2011 za Ivety Radičovej a Ivana Mikloša. Vláda vtedy znížila počet ľudí, ktorých platila, o 5-tisíc, ostalo ich 122-­tisíc.

Spravidla nešlo o skutočné prepúšťanie, len sa napríklad neobsadili miesta po zamestnancoch, ktorí odišli do dôchodku.

Platy im nerastú

Odvtedy už počet zamestnancov štátu neklesá a ani im v priemere významne nerastú príjmy. „Platy v štátnej správe neboli výraznejšie valorizované od krízy v roku 2009,“ hovorí analytik Slovenskej sporiteľne Martin Baláž.

Medzi profesiami rozdiely sú. V roku 2011 sa napríklad šetrenie nedotklo vojakov. Ich príjmy dokonca stúpli. Za ministrovania Daniela Lipšica a Roberta Kaliňáka museli šetriť menej ako ostatní aj policajti a hasiči. Zo šetrenia bývajú vyňatí aj učitelia. Ich mzdy sú v priemere nižšie ako úradníkov či policajtov.

No ak by aj ministerstvá prepúšťali tak, že by ušetrili 200 miliónov eur, ešte by im k méte 400 miliónov eur chýbala rovnako veľká položka. Mohli by to byť len prevádzkové náklady, ktoré by tak museli klesnúť o 15 percent.

Ak by rezorty predávali majetok, nezlepšilo by to dlhodobú udržateľnosť verejných financií. „Takéto príjmy nemožno považovať za konsolidáciu,“ hovorí člen rozpočtovej rady Michal Horváth.

Marianna Onuferová

Sme, 3.9.2013

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards