Prečo tak veľa živnostníkov vykazuje v daňovom priznaní nulu? (Hospodárske noviny)

Vytvoriť zisk znamená poskytovať služby lepšie a efektívnejšie ako konkurencia, časť podnikateľov nevyhnutne utrpí straty, povedal pre Hospodárske noviny dňa 23.8.2013 Radovan Ďurana z INESS. Ako ďalej dodaj, za stratami nie je len optimalizácia nákladov a nepriznávanie príjmov, to by paušálne výdavky neboli také populárne.

Prečo tak veľa živnostníkov vykazuje v daňovom priznaní nulu? (Hospodárske noviny)

Viola Kromerová, generálna sekretárka Slovenského živnostenského zväzu
Živnostníci dnes síce majú vyššie odvody a znížené paušálne výdavky, no nemajú zákazky. Preto musia byť opatrní a radšej investujú do rozvoja firmy, ako by mali dať tie peniaze štátu, pretože pre nich to vygeneruje len ďalšie výdavky. To je normálne ekonomické zmýšľanie.

Radovan Ďurana, analytik INESS
Mnoho živnostníkov drží živnosť bez vykonávania činnosti. Vytvoriť zisk znamená poskytovať služby lepšie a efektívnejšie ako konkurencia, časť podnikateľov nevyhnutne utrpí straty. Za stratami nie je len optimalizácia nákladov a nepriznávanie príjmov, to by paušálne výdavky neboli také populárne. Nemá totiž význam účtovať paušálne výdavky, ak je živnosť v strate.

Martin Hošták, tajomník Republikovej únie zamestnávateľov
Prvým dôvodom je ekonomická recesia a druhým fakt, že tak ako musia firmy bojovať s krízou, tak kríze čelia aj živnostníci. Druhou príčinou sú nedávne zmeny v daniach a odvodoch, ktoré v kombinácii s krízou nútia živnostníkov optimalizovať svoje povinnosti. Svoje urobili aj nedávne zmeny v daniach a odvodoch, ktoré sa dotkli aj živnostníkov.

Roman Konrád, daňový poradca, Profinam
Mnoho živnostníkov má živnosť len ako doplnok k zamestnaneckému pomeru. Na druhej strane, aj keď títo živnostníci neplatia dane z príjmu, často platia odvody, tie odvádzajú aj za svojich zamestnancov, a preto nie je možné tvrdiť, že štátu neodvádzajú nič. Samozrejme, každý podnikateľ sa snaží o optimalizáciu, ale ak je to v medziach zákona a využíva len to, čo mu zákon ponúka, potom je to v poriadku.
 

Lukáš Kvašňák

Hospodárske noviny, 23.8.2013

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards