Živnostníci mali klamať o zárobku, štát im siahne na dávky v hmotnej núdzi (Plus jeden deň)

Radovan Ďurana navrhuje zavedenie čestného vyhlásenia živnostníka či preukázanie nízkeho príjmu, napísal 20.8.2013 denník Plus jeden deň.

Živnostníci mali klamať o zárobku, štát im siahne na dávky v hmotnej núdzi (Plus jeden deň)

Živnostníci si budú musieť od nového roka vybrať, či chcú pracovať alebo poberať dávky v hmotnej núdzi.

Byť živnostníkom na Slovensku nie je vôbec jednoduché. Od začiatku roku 2013 platia živnostníci viac peňazí do Sociálnej aj zdravotnej poistovne a zmeny sa neskončili, práve naopak.

Od 1. januára 2014 bude štát na nich opäť tvrdší. Tí, ktorí zároveň pracujú aj poberajú dávky v hmotnej núdzi, si budú musieť vybrať. Ako informoval portál hnonline.sk, podľa ministerstva si viacerí živnostníci uplatňovali nárok na dávky, aj keď pracovali a vykazovali nulový zisk. Tým podľa neho klamali.

Preto si budú musieť vybrať prácu alebo dávky. Niektorí podnikatelia tak budú nútení zrušiť svoju živnosť a dostanú sa tak do hmotnej núdze, prípadne sa budú venovať práci načierno.
Názory sa rôznia

Ako pre portál uviedol šéf Slovenskej asociácie malých podnikov Vladimír Sirotka, pre niektorých živnostníkov bude výhodnejšie poberať dávky než podnikať.

Rovnako sa vyjadril aj analytik Inštitútu INESS Radovan Ďurana, ktorý navrhuje zavedenie čestného vyhlásenia živnostníka či preukázanie nízkeho príjmu.

Nový zákon z dielne ministra Richtera o hmotnej núdzi tak pripraví o dávky rodiny, v ktorých bude čo i len jeden človek živnostník.

Prezident Slovenského živnostenského zväzu Stanislav Čižmárik má však podľa hnonline.sk iný názor. Podľa neho, ak sa živnostníkovi darí, nové podmienky by ho od podnikania odradiť nemali.

"Takýmito hlúpymi zákonmi sa čoraz viac ľudí dostane do úplnej chudoby," uviedol Mihál na svojom blogu. Podľa exministra tak pôjde o filozofiu "nepracovať sa oplatí".

Plus jeden deň, 20.8.2013

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards