Štát príde o milióny eur, pre lacnejšiu elektrinu (Hospodárske noviny)

Naznačuje to, že štát sa bude snažiť získať z podnikov, v ktorých má podiel, mimoriadne dividendy, povedal pre Hospodárske noviny dňa 19.8.2013 Martin Vlachynský z INESS.

Štát príde o milióny eur, pre lacnejšiu elektrinu (Hospodárske noviny)

Rozpočet. Dividendy od energetikov majú v budúcom roku klesnúť o 48 miliónov eur.

Za zelenú energiu o desiatky miliónov menej do štátnej kasy. Takýto účet má dostať štát už v budúcom roku. Práve pre podporu zelenej energie totiž dostane od distribučných spoločností len niečo vyše 77 miliónov eur. Teda o vyše tretiny menej, než si naplánoval na tento rok.

Dôvod je pritom jednoduchý – zisky energetikov klesajú. A to práve pre podporu zelenej energie. Ako konštatovala hovorkyňa Východoslovenskej energetiky Andrea Danihelová, svoju dividendovú politiku nemenili. Za výsledkom podľa nej stojí práve nárast regulovaných položiek. „Okrem iného povinný výkup elektriny z obnoviteľných zdrojov,“ dodala.

Straty v miliónoch eur
Ako HN už informovali, Úrad pre reguláciu sieťových odvetví totiž zrejme podhodnotil objem zelenej energie, ktorú musia distribučky od výrobcov kúpiť.

Preto vykazujú v súčasnosti straty. Na druhej strane štát vďaka tomu mohol zlacniť elektrinu na jar tohto roka o tri percentá, keďže výkup tejto energie sa započítava cez takzvanú tarifu za prevádzkovanie systému do konečných cien elektriny.

Cez nižšie zisky ju však platia distribučné spoločnosti. Ako pre portál energia.sk povedal predseda Predstavenstva Východoslovenskej distribučnej Jaroslav Hrušč, za minulý rok im táto takzvaná tarifa za podporu systému urobila stratu v miliónoch eur. Za všetky tri distribučné spoločnosti, teda Západoslovenskej, Stredoslovenskej aj Východoslovenskej, v rokoch 2012 a 2013 predpokladá stratu 30 až 150 miliónov eur. Samotný úrad pre reguláciu sieťových odvetví už v minulosti odkázal, že poplatok nastavil správne.

Podľa šéfa Inštitútu pre energetickú bezpečnosť Petra Marčana sa dá povedať, že distribučné spoločnosti v tomto prípade financujú verejný záujem. „Keďže kompenzácia vyplatenej podpory za obnoviteľné zdroje prichádza až po dvoch rokoch.“ V praxi by sa tak výpadok mohol nahradiť až v roku 2015.

Ako však priznal hovorca rezortu hospodárstva Stanislav Jurikovič, so spoločnosťami rezort diskutuje o opatreniach, ktoré by mohli zmierniť prepad zisku a výplatu dividend. O akých presne, neuviedol.

Vyčnievajú Stredoslováci
Zo všetkých troch distribučiek najviac vyčnieva Stredoslovenská energetika. V tomto roku si štát pôvodne naplánoval, že od firmy dostane 39 miliónov eur. Teraz sa zdá, že túto sumu výrazne zvýšil na 51 miliónov eur. A v budúcom roku má dostať už len sedem miliónov eur. „Naznačuje to, že štát sa bude snažiť získať z podnikov, v ktorých má podiel, mimoriadne dividendy,“ vraví analytik Inštitútu INESS Martin Vlachynský.

SSE nárast a prepad dividend nekomentovala, keďže má ísť o otázku akcionárov. Výkyvy nevysvetlilo ani ministerstvo hospodárstva či spoločnosť Electricité de France. Tá totiž ešte stále oficiálne vlastní menšinový podiel v distribučke. Už čoskoro by ho však mali prebrať finančníci z EPH.

Marcela Šimková

Hospodárske noviny, 19.8.2013

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards