Vláda opravuje. Tri vily chce prerobiť za viac než milión eur (Aktuality.sk)

Ak hotely a vily skutočne využíva vláda napríklad počas svojich výjazdov, zariadenia majú podľa svoje opodstatnenie, komentoval vládne budovy dňa 18.8.2013 Radovan Ďurana z INESS:

Vláda opravuje. Tri vily chce prerobiť za viac než milión eur (Aktuality.sk)

BRATISLAVA - Úrad vlády chce investovať viac než milión eur do rekonštrukcie troch vládnych ubytovacích zariadení. Vilu Agra v Trenčianskych Tepliciach chcú opraviť za zhruba 270-tisíc eur, penzión Kamzík v Starom Smokovci za približne 404-tisíc eur a zariadenie v Banskej Bystrici za 413-tisíc eur. Na rekonštrukcie budov, ktoré spravuje úrad vlády, vyhlásili tri verejné obstarávania.

Fasáda starej i novej budovy v Trenčianskych Tepliciach je rozpraskaná a opadáva. Zákazka teda zahŕňa opravu fasády na starej aj novej budove, opravu strechy nad bazénom, rekonštrukciu areálu pred budovou, vybudovanie besiedky, spevnenie plochy a výsadbu zelene.

"Je potrebné presunúť parkovisko k oploteniu, vysadiť zeleň, postaviť besiedku, nový plot, priestor na ležadlá a vymeniť prípojku plynu v areáli," uvádza sa v oznámení o vyhlásení verejného obstarávania.

Penzión Kamzík v Tatrách je národnou kultúrnou pamiatkou, preto je podľa oznámenia o obstarávaní nutné v maximálnej možnej miere zachovať jeho autentický architektonický výraz a detaily a prvky interiéru a exteriéru.

Na budove vymenia strešnú krytinu, zrekonštruujú WC a kúpeľne, okolo pozemku postavia plot a vymenia potrubia pre teplú a studenú vodu. Najnákladnejšia bude oprava budovy v Banskej Bystrici. Ubytovacie zariadenie chcú zatepliť, rekonštruovať kúpeľne a WC a vymeniť elektrické rozvody v celom objekte.

Úrad vlády podľa stránky zrušenej Správy zariadení Úradu vlády SR spravuje okrem týchto troch objektov ešte ďalších šesť účelových zariadení, napríklad v Košiciach, Ždiari, na Štrbskom Plese či v Bratislave.

Bývalé vedenie úradu vlády pred dvoma rokmi informovalo, že všetkých deväť účelových zariadení ročne produkuje stratu viac ako jeden milión eur. V novembri 2011 vláda Ivety Radičovej rozhodla o predaji či prenájme niektorých objektov, nakoniec sa tak nestalo, keďže Radičovej vláda padla. Úrad vlády od utorka neodpovedal na otázky, či sa budú rekonštruovať aj ďalšie zariadenia a aké sú v súčasnosti náklady na ich údržbu.

Analytik Inštitútu ekonomických a sociálnych štúdií (INESS) Radovan Ďurana si myslí, že vláda nedostatočne informuje o využívaní zariadení predstaviteľmi vlády. Ak hotely a vily skutočne využíva vláda napríklad počas svojich výjazdov, zariadenia majú podľa Ďuranu svoje opodstatnenie.

"Ak to však využívajú vládni úradníci a ich rodiny alebo sa to využíva na rôzne školenia, nevidíme význam, aby v čase vysokých deficitov a v čase, keď sa zvyšuje daňové zaťaženie, aby tieto rekreačné zariadenia platili daňoví poplatníci," povedal Ďurana.
 

Aktuality.sk, 18.8.2013

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards