LOTRi

Článok, Juraja Karpiša z .týždňa o tom, ako zarobiť na programe dlhodobých úverov ECB.

LOTRi

Česko - slovenská banka známej finančnej skupiny si v rámci programu dlhodobých úverov Európskej centrálnej banky (LTRO) z konca roku 2011 za 1 % úrok zobrala trojročný úver a nakúpila slovenské štátne dlhopisy údajne s 3 % úrokom.

Na úrokovom rozdiele a náraste trhovej hodnoty dlhopisov zarobila desiatky miliónov eur.

Keď ľuďom opakujem, ako štátne centrálne banky prerozdeľujú v spoločnosti bohatstvo smerom od chudobných k bohatým, ľudia zívajú. Ilustrácia tejto suchej teórie príkladom banky, ku ktorej majú Slováci emocionálne puto, prichádza preto vhod.

Začnime hádankou: kto nesie ekonomické náklady fajnového auta a pompéznej nehnuteľnosti, ktoré si z rozdeleného zisku kúpi šťastný majiteľ banky? Štandardná ekonomická odpoveď, že sa to zaplatí z hodnoty vygenerovanej vďaka usilovným a chytrým bankárom, ktorí presmerovali voľné úspory na ich najproduktívnejšie miesto, je tu na smiech. Veď žiadne úspory nikam necestovali, to iba štátna centrálna banka vytvorila nové peniaze a poskytla ich na pár rokov štátu na úhradu jeho výdavkov. Cez prostredníka, ktorého jediná úloha bola zjesť úrokový rozdiel.  Rozdiel medzi úrokmi, ktoré štát za dlhopisy poslal banke a banka zaplatila za úver ECB, zaplatíme my všetci. Cez dane, z ktorých sa dlhová služba platí a cez relatívny pokles kúpnej sily našich peňazí v tomto období. Zisk zo samotného  rastu ceny dlhopisov zas zaplatia ich predchádzajúci majitelia, ktorí draho nakúpili a prilacno predali.

Takéto operácie prerozdeľujúce bohatstvo vraj pomáhajú ekonomike. Ako, to je pre mňa záhada. Sú ale ekonómovia, ktorí na celej operácii nevidia nič zlé. Veď pri kúpe dlhopisov banka niesla riziko spojené so štátnymi dlhopismi a odmenu si preto zaslúži. No takýto obchod by riskol asi každý, ja teda určite. Veď banka nakúpila dlhopisy štátu s výrazne nižším kreditným rizikom než má ona sama. Jej bankrot je určite pravdepodobnejší, ako bankrot Slovenska. A o tom, ako štáty garantujú prežitie lokálnych bánk vďaka čomu sú ich osudy i tak prepojené ako siamské dvojčatá, sa tu ani nebudem rozpisovať. Navyše ak banka nakupovala iba dlhopisy s termínom splatnosti do vypršania trojročnej doby úveru od ECB, neriskovala ani pokles ich trhovej ceny, ktorý by mohol do operácie vniesť aspoň trochu napätia.
Lenže mne za 1 % na túto geniálnu investíciu nikto nechcel požičať. Diskusie o tom, ako rizikový je v skutočnosti slovenský dlhopis, iba odvádzajú pozornosť od podstaty. Je to ako keby sme sa bavili, ako ťažko sa zlodej pri lúpeži narobil. „Veď si mohol pri úteku zlomiť nohu!“ To ale lup zaslúženým nespraví. Ak vám centrálna banka ako privilegovanému subjektu požičia za 1 % v čase, keď si táto banka nevie na trhu požičať rovnaké peniaze za menej než 4 %, ide o dotáciu. Bez ohľadu na to, do čoho následne investujete. Ak by ste ich uložili na termínovanom účte v cyperskej banke alebo nakúpili za ne dlhopisy bankrotujúceho Grécka, boli by ste síce investičný idiot, ale dotovaný z verejných zdrojov.

LTRO zabralo, banky sme „zachránili“. Za bilión eur sme mnohým nesolventným gigantom predĺžili život. Síce vedľajší, no očakávaný a vítaný efekt poklesu úrokov na štátnych dlhopisoch, ktoré lokálne banky o dušu nakupovali, potešil deravé pokladnice členských štátov. Ani to ale nestačilo a samotné štáty musela nakoniec ECB zachraňovať o niečo neskôr ďalším programom - prísľubom neobmedzených nákupov samotných štátnych dlhopisov (OMT).

Na konci sa patrí  podotknúť, že takto nezarábali iba mediálne známi žraloci, ale aj všetky ostatné, väčšie a serióznejšie tváriace sa banky v eurozóne. Nejde totiž o individuálne zlyhanie, ale systémovú chybu.

.týždeň, 17.8.2013
 

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards