Farmári a malí roľníci sa búria: Jahnátkov návrh zákona zlikviduje náš biznis! (Nový čas)

Navrhovaný legislatívny zámer hrubo zasahuje do vlastníckych práv a výrazne obmedzuje možnosť majiteľov pôdy nakladať so svojím majetkom, povedal pre Hospodárske noviny dňa 15.8.2013 Martin Vlachynský z INESS. Ako ďalej dodal, argument o odbornej spôsobilosti je rovnako neúnosný. Zahraniční farmári môžu byť cenným zdrojom kapitálu pre poľnohospodárstvo.

Farmári a malí roľníci sa búria: Jahnátkov návrh zákona zlikviduje náš biznis! (Nový čas)

Farmárov a malých roľníkov nahneval pripravovaný návrh zákona od ministra pôdohospodárstva Ľubomíra Jahnátka.

Ak návrh zákona schvália, tak na to, aby mohli byť vlastníkmi pôdy, budú musieť mať poľnohospodárske vzdelanie a trvalý pobyt v mieste, kde chcú pôdu kúpiť. Podľa farmárov je zákon diskriminačný a označili ho za nezmyselný. Navyše sa obávajú, že im skomplikuje a možno aj zlikviduje podnikanie.

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka pripravuje zákon o kúpe poľnohospodárskej pôdy. Jeho cieľom je neumožniť predaj pôdy iným osobám ako ľuďom s poľnohospodárskym vzdelaním alebo už aktívnym farmárom. Podľa odborníkov je najabsurdnejšie to, že záujemca o kúpu pôdy musí mať v mieste, kde ju chce nadobudnúť, trvalé bydlisko. „To, že musíte mať v obci trvalé bydlisko, je nenormálne. Nemôžem sa sťahovať z miesta na miesto. Ako môžem mať všade trvalé bydlisko, keď mám 1 800 hektárov a hospodárim v šiestich katastroch,“ hnevá sa podnikateľ Zdenek Černay zo Senca.

Podľa viacerých podnikateľov je pripravovaný zákon diskriminačný a skomplikuje im robotu. Ministerstvo vraj zmenu plánuje preto, lebo desiatky tisíc hektárov poľnohospodárskej pôdy nakúpili realitné kancelárie a na pôde nehospodária. Jedným zo zámerov má byť teda zabránenie špekulatívnym nákupom.

Navrhovaný legislatívny zámer hrubo zasahuje do vlastníckych práv a výrazne obmedzuje možnosť majiteľov pôdy nakladať so svojím majetkom. Argument o odbornej spôsobilosti je rovnako neúnosný. Zahraniční farmári môžu byť cenným zdrojom kapitálu pre poľnohospodárstvo,“ vyjadril sa Martin Vlachynský z inštitútu INESS.

Absurdný návrh

Poľnohospodári, ktorí v odvetví podnikajú niekoľko rokov, považujú Jahnátkov návrh za absurdný. Podľa nich ak niekto hospodári na pôde päť alebo desať rokov, nie je špekulant. „Návrh ministerstva podľa mňa nie je domyslený. Ľudia skupujú pôdu aj v iných obciach, ako bývajú. Ja mám pôdu v piatich katastroch. Malo by to byť postavené na základe nájomných dlhodobých vzťahov,“ myslí si Michal Szalay (49), ktorý podniká v poľnohospodárstve 20 rokov.

Ministerstvo sa bráni, že systém funguje aj v iných krajinách. „Cieľom nie je skomplikovať nákup pôdy, ale zabezpečiť obrábanie pôdy, ktorá má slúžiť poľnohospodárskej výrobe,“ bráni zámer hovorca ministerstva pôdohospodárstva Peter Hajnala. Zákon je podľa neho v štádiu príprav a po prerokovaní vládou bude predmetom odbornej diskusie. Dokonca aj ministerstvo spravodlivosti v námietkach píše, že zámer je postavený na slabých argumentoch a predstavuje bariéru rozvoja poľnohospodárstva.

Kedy budete môcť po novom vlastniť pôdu

- ak máte vzdelanie alebo znalosti na aktívne obhospodarovanie pôdy

- ak máte možnosť farmárčiť vlastnými silami, alebo obhospodarovanie pôdy každodenne kontrolovať

- trvalé bydlisko alebo sídlo v obci, kde chcete pôdu kúpiť

- v iných obciach budete môcť pôdu kúpiť v prípade, že tam vykonávate poľnohospodársku výrobu najmenej rok

Nový zákon ohrozí pestovanie zeleniny

Šéf Združenia mladých farmárov Slovenska Bálint Pém považuje plánované zmeny ministerstva pôdohospodárstva prinajmenšom za neefektívne a nevýhodné. Obáva sa, že by takýto zásah mohol ohroziť najmä podniky, ktoré sa zameriavajú na špecializovanú výrobu.

„Určite to môže ohroziť také podniky, ktoré výrobu sústreďujú na zeleninu, ovocie a vinice,“ povedal Pém. Podľa neho doplatiť na to môže aj živočíšna výroba, ktorá dosahuje najhoršie výsledky. „Väčšinou sa tam robí na nulu, alebo len málo podnikov dosahuje pri tej produkcii zisk,“ uzavrel.

Nový čas, 15.8.2013

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards