Vláda nevie škrtať svoje výdavky (Hospodárske noviny)

Radovan Ďurana z INESS hodnotil v rozhovore pre Hospodárske noviny dňa 15.8.2013 prorastové opatrenia vlády.

Vláda nevie škrtať svoje výdavky (Hospodárske noviny)

Dôležité je, aké opatrenia na podporu rastu vláda nakoniec ponúkne. Nemá veľa možností. Hrozí tak, že to bude zbytočné plytvanie verejnými zdrojmi či eurofondmi.

Ministerstvo financií v rozpočte na budúci rok ráta s deficitom 2,9 percenta, čo je oproti pôvodným plánom nárast o 0,3 percenta. Znamená to, že budeme konsolidovať pomalšie?
Rozhodne to znamená spomalenie konsolidácie. Je to dôkaz, že vláda nie je schopná efektívne škrtať verejné výdavky, a tak pristupuje k takýmto krokom. Či už však zvýšenie deficitu je alebo nie je, dôležitá je aj otázka, ako vlastne bude chcieť vláda budúci rok konsolidovať.

Vláda sa chce v budúcom roku zamerať najmä na rast ekonomiky.
Spomalenie konsolidácie by sa nemalo ospravedlňovať rastom. Tu takýto argument neobstojí. Okrem toho, podporovať rast plánuje ministerstvo financií čiastočne aj z eurofondov. Už teraz sa však ukazuje, že my eurofondy poriadne čerpať nevieme. Okrem toho je dôležité aj to, aké opatrenia na podporu rastu vláda nakoniec ponúkne. Nemá veľa možností. Hrozí tak, že to bude zbytočné plytvanie verejnými zdrojmi či eurofondmi.

Čiže by to mohlo mať opačný účinok, ako vláda plánuje?

V prvom rade bude dôležité, či nám takýto plán schváli Európska komisia, tá totiž bude na jeseň rozpočet schvaľovať. Taktiež je otázne, ako tento plán budú vnímať finanční investori. V krátkodobom horizonte to nemusí byť veľký problém. Dôležité je, ako to ovplyvní dlhodobý horizont a či sa tento zámer skutočne podarí. Omnoho dôležitejšie je však, či sa nám podarí udržať pod kontrolou dlh verejných financií.

V rozpočte je na budúci rok naplánovaný dlh verejných financií 56,9 percenta.
Už prekročenie 55 percent je pre nás problém. Vtedy sa nám totiž aktivuje takzvaná dlhová brzda. V takom prípade je prvým opatrením viazanie výdavkov, a to o tri percentá. Čo bude mať v konečnom dôsledku tiež dosah na naše financie.

Michaela Kušnírová

Hospodárske noviny, 15.8.2013

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards