Prekvapivá správa: Ostaňte na Slovensku, o 5 rokov sa budeme mať skvelo! (Nový čas)

Aj tento prieskum postavený najmä na prognózach HDP ukazuje, že HDP nie je dobrá veličina na posudzovanie kvality života v krajine. Rast HDP, ktorý nedokáže tvoriť pracovné miesta tak ako v prípade Slovenska, nie je dôkazom zlepšovania životných podmienok, povedal k téme životnej úrovne dňa 11.8.2013 Radovan Ďurana z INESS.

Prekvapivá správa: Ostaňte na Slovensku, o 5 rokov sa budeme mať skvelo! (Nový čas)

Ak ste Španiel, presťahujte sa do Nórska. Ako Slovák vo svojej krajine pokojne ostaňte.

 Odkazuje to agentúra Bloomberg vo svojom rebríčku, ktorý porovnal 30 európskych krajín a ich päťročný ekonomický výhľad. Vyzerá to tak, že o 5 rokov na tom bude najhoršie Španielsko, ktorému vzrastie nezamestnanosť až na takmer 25 % a ekonomicky bude na tom ešte horšie než zadlžené Grécko či Portugalsko.

Prieskum agentúry porovnával rast hrubého domáceho produktu, HDP na obyvateľa, mieru nezamestnanosti či nerovnosť príjmov. Slovensko sa spomedzi 30 krajín umiestnilo na 8. mieste a zaradilo sa tak medzi krajiny s najlepším ekonomickým výhľadom. „Aj tento prieskum postavený najmä na prognózach HDP ukazuje, že HDP nie je dobrá veličina na posudzovanie kvality života v krajine. Rast HDP, ktorý nedokáže tvoriť pracovné miesta tak ako v prípade Slovenska, nie je dôkazom zlepšovania životných podmienok ,“ tvrdí analytik Iness Radovan Ďurana.

Paradoxne, indikátor nezamestnanosti v roku 2018 ukazuje, že Slovensko by na tom malo byť 4. najhoršie. Ústredie práce je optimistickejšie. „Z dlhodobého hľadiska môžeme očakávať pokles nezamestnanosti v súlade očakávaným rastom ekonomiky,“ povedal hovorca Peter Zeman.

Nový čas, 11.8.2013

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards