Štátne stavebné plytvanie

Dôvody, kvôli ktorým považujeme vyplácanie prémie k stavebnému sporeniu za plytvanie, sme podrobne popísali v tejto štúdii. Predovšetkým je to zbytočný transfer, pri ktorom si väčšina sporiteľov zaplatí dane, a potom si ich vyberú vo forme prémie. Teda zdanlivo. Podľa štúdie IFP z roku 2011 zhltli poplatky 83% zo sumy prémie. Po tom, čo sporiteľne čiastočne znížili poplatky, tvoria poplatky (PSS) pri priemernej cieľovej sume takmer 50%.Najviac výhod z tohto transferu tak majú sporiteľne, ktoré ho sprostredkúvajú (čistý zisk PSS na úrovni 20%).

Štátne stavebné plytvanie

Bývalá vláda chcela znížiť prémiu na 15€, čo by znamenalo 75% možnej úspory. Súčasná vláda by mohla návrh prebrať a ideálne znížiť na 0 eur, ale zatiaľ sa tejto téme poctivo vyhýba a úspory hľadá najmä účtovným čachrovaním s ropnými rezervami. To, že plošné zníženie je možné, dokazuje pokles vyplácanej prémie na Slovensku v minulosti, či nedávne zníženie prémie v Česku.
 
Podľa odhadov poskytnutých Prvou stavebnou sporiteľňou denníku SME.sk, poberá štátnu stavebnú prémiu na Slovensku 780 000 ľudí. Teda, aby sme boli presní, na toľko zmlúv je prémia vyplácaná. Pretože ak napríklad dobre zarábajúci rodič založí zmluvy o sporení aj svojim dvom deťom, štátnu prémiu zinkasuje 3 krát. Stačí mu uložiť 3*577,3 eura v tomto roku na účet sporiteľne.

Ak by sa sporiteľom znížila prémia k stavebnému sporeniu na 0 € už od budúceho roka, okamžite by sa dosiahla úspora viac ako 30 mil. eur. Bolo by to pravdepodobne menej, ako celkové výdavky na prémiu cca 40 mil.eur, lebo k niektorým zmluvám bol pridelený medziúver (cca 12 %) a je otázne, či by právnici zastavenie výplaty prémií k úverom nepovažovali za porušenie pravidiel. Dodatočná úspora by teda nabiehala v priebehu ukončovania týchto úverov (resp. zmlúv o stavebnom sporení).

Aj tento príklad poukazuje na to, že šetriť sa ešte dá.

 

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards