Viac jadra využívajú len Francúzi (Hospodárske noviny)

Ako povedal pre Hospodárske noviny dňa 6.8.2013 Martin Vlachynský z INESS, pre spotrebiteľov elektriny sú podstatné dve veci. Cena elektriny a kvalita jej dodávky. Jadrové elektrárne, ktoré dokážu zabezpečiť kvalitnú stabilnú dodávku, sú chrbtovou kosťou siete.

Viac jadra využívajú len Francúzi (Hospodárske noviny)

Slovensko je svetovou dvojkou vo výrobe elektriny z atómových elektrární. Vyprodukujeme takto až 54 percent elektrickej energie. Pred nami skončila európska jadrová veľmoc, Francúzsko. Slovensko je už teraz nadviazané na jadrovú energiu a po dostavbe ďalších dvoch reaktorov by sa mal tento podiel ešte výraznejšie zvýšiť. Ideme tak proti svetovému trendu, keďže výroba elektriny z jadra sa postupne znižuje. Celosvetovo je jej podiel len na úrovni desať percent.

Dôležitá je cena
Takáto závislosť však nemusí byť do budúcnosti automaticky problémom. „Pre spotrebiteľov elektriny sú podstatné dve veci. Cena elektriny a kvalita jej dodávky. Jadrové elektrárne dokážu zabezpečiť kvalitnú stabilnú dodávku, sú chrbtovou kosťou siete,“ myslí si Martin Vlachynský, analytik inštitútu INESS.

Aj náklady na samotnú výrobu elektrinu sú nízke, a navyše „atómky“ majú nižší dosah na životné prostredie. Mohli by byť vhodným nástrojom, ako znížiť emisie skleníkových plynov, ktoré sa produkujú pri výrobe z iných zdrojov.

Tu sa však pozitíva už končia a veľkým rizikom sú celkové náklady na stavbu. „Stále budeme závislí od nejakej kombinácie uránu, plynu, ropy a uhlia. Dostavba Mochoviec sa predražuje a bude predražovať ďalej, pritom elektriny na trhu je dostatok a jej ceny sú na minimách,“ myslí si Vlachynský. Zároveň dodáva, že predražovanie aj o sto percent oproti plánu je typickým rysom výstavby jadrových elektrární. Extrémnym príkladom je jadrová elektráreň Vogtle v USA. Tá sa začala stavať ešte v 80. rokoch minulého storočia a za ten čas vyskočili plánované náklady zo 660 miliónov na 9 miliárd dolárov.

Výstavba bude pokračovať
Otázkou je, či trh vôbec ďalšie elektrárne potrebuje, a ak áno, koľko. Napríklad v Nemecku spotreba elektriny klesá, najmä vďaka vyššej energetickej efektívnosti. „Cena a spotreba energie za desať rokov je dnes neznámou. Môže tak ísť o zbytočný podnik. Zároveň treba počítať aj s možným ochladením vzťahov s okolitými krajinami, ktoré sú v našom regióne proti jadru, tradične Rakúskom,“ tvrdí Jiří Šimara, analytik spoločnosti Cyrrus.

Aj napriek negatívam, ktoré štiepenie atómu prináša, ďalšie elektrárne sa budú stavať. Minimálne sa staré elektrárne budú nahrádzať novými. Podľa World Nuclear Industry Status Report 2013 je totiž dnešný priemerný vek jadrových reaktorov vo svete 28 rokov. 45 percent z nich má dokonca viac ako 30 rokov. Aj Slovensko uvažuje o výstavbe ďalšej elektrárne v lokalite Jaslovských Bohuníc po tom, ako bude súčasná elektráreň odstavená. S tým sa však spája ďalšie negatívum. „K vysokej cene elektrárne treba zakomponovať ešte aj takzvaný decommissionng, teda odstavenie elektrárne po skončení jej životnosti,“ dodáva Milan Hudák, analytik spoločnosti Virtusse Group.

Lukáš Havlík

Hospodárske noviny, 6.8.2013

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards