Štát už pozná účet pre najbohatšie rodiny (Hospodárske noviny)

Ako povedal dňa 31.5.2013 na margo štátnych dávok Ján Dinga z INESS, všetci všetky prídavky dostávať nemôžeme.

Štát už pozná účet pre najbohatšie rodiny (Hospodárske noviny)

Na škrtoch pri najlepšie zarábajúcich rodinách by štát ušetril vyše 30 miliónov ročne.

Desiatky miliónov eur len od pár percent najbohatších. Toľko môže štát zinkasovať, ak zoberie niektoré sociálne dávky najlepšie zarábajúcim rodinám na Slovensku. A to konkrétne rodinné prídavky a daňový bonus. Podľa prepočtov, ktoré má na stole vláda, by takto mohol štát zinkasovať dokopy 32 miliónov eur ročne. Prišiel s nimi Inštitútu finančnej politiky pri ministerstve financií.

A nie je vylúčené, že ich štát aj získa. Ako potvrdil hovorca rezortu práce Michal Stuška, škrty v dávkach by sa mali dotknúť práve najbohatších ľudí. „Hranica príjmu sa má týkať výhradne užšej skupiny ľudí s najvyššími príjmami,“ povedal hovorca ministerstva Michal Stuška.

Na rodinu desiatky eur
V praxi by tak najlepšie zarábajúci mohli prísť o 21 eur, vďaka ktorým si mesačne znižujú zaplatené dane na daňovom bonuse. Ďalších 23 eur by stratili na prídavkoch na deti, ktoré im mesačne štát vypláca.

Základom je, aby sa zmeny nedotkli strednej triedy – odkazuje vláde Soňa Holíková z Únie materských. „Pre mnohých sú totiž dávky od štátu ekonomická injekcia do ďalšej výplaty.“ Podľa Stušku však takýto scenár nehrozí, keďže so zmenami pre chudobnejších vláda vôbec nepočíta.

V súčasnosti pritom štát na tieto dávky ročne míňa vyše 600 miliónov eur. Podľa analytika INESS Jána Dingu nemá zmysel, aby štát dával pomoc tým istým rodinám, ktorým ju najskôr berie cez dane. „Všetci všetky prídavky dostávať nemôžeme.“

Dôvodom je konsolidácia
Dôvodom, prečo vôbec Ficov kabinet začal uvažovať o škrtoch v dávkach, bola pritom diera v budúcoročnom rozpočte. Na znižovanie deficitu totiž potrebuje zohnať do konca roka pol miliardy eur. V súčasnosti však už s ich veľkou pomocou neráta, keďže škrtmi len pri najlepšie zarábajúcich dostane najviac pár desiatok miliónov eur. Ministrovi financií Petrovi Kažimírovi tak zostáva len spoliehať sa na lepší výber daní či lacnejšie fungovanie úradov.

O škrtoch v sociálnych dávkach sa hovorí najmä v súvislosti s lepšie zarábajúcimi rodinami. Podľa informácií viacerých médií rezorty práce a financií uvažovali, že dávky obmedzia iba rodinám s príjmom vyšším ako 2 500 eur. Dokonca zaznela hranica až 3 300 eur. Samotné ministerstvá však hranicu príjmu nekomentujú. S určením jej výšky majú rezorty problémy už od samého začiatku. V súčasnosti totiž nie je možné určiť, koľko rodiny presne zarábajú.

Bez UNITAS-u to nepôjde
Na to vláda potrebuje dokončiť projekt UNITAS, teda zjednotený systém výberu daní a odvodov. Ten by mal začať fungovať od roku 2015. „Nemáme na to informačný systém, budeme to musieť robiť na báze čestných vyhlásení,“ povedal pred časom v Sobotných dialógoch na RTVS štátny tajomník ministerstva práce Jozef Burian (Smer-SD).

Pravdivosť čestných vyhlásení by sa podľa Buriana potom mala dať overiť aj spätne. Ak by poberateľ dávky podvádzal, jednoducho by dostal následne pokutu. Zisťovanie príjmu rodiny len na základe čestných vyhlásení sa však nepozdáva rezortu financií.

Brusel nás žaluje
To, čo vláda ušetrí pri škrtoch na sociálnych dávkach, však možno zaplatíme Európskej komisii. Brusel nás totiž už druhýkrát od začiatku tohto roka žaluje. Dôvodom je nevyplácanie dávok Slovákom s ťažkým zdravotným postihnutím, ktorí bývajú v zahraničí. „Slovensko tým porušuje právne predpisy Európske únie. Príspevky by sa totiž mali poskytovať aj osobám, ktoré sú poistené na Slovensku a žijú v inom členskom štáte únie,“ vysvetlila Ingrid Ludvíková z tlačového odboru Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku. Komisia požiadala slovenskú vládu o nápravu už koncom minulého roka. Doteraz sa však podľa Ludvíkovej tak nestalo.

Vianočné dôchodky aj pre „cudzincov“
Okrem toho by mohlo Slovensko prísť o milióny eur za to, že nevypláca vianočné príspevky penzistom žijúcim v zahraničí. Európska komisia už v tejto veci pred mesiacom podala žalobu na súdnom dvore EÚ.

Dôvodom je rozhodnutie prvej vlády Roberta Fica. Tá od roku 2006 nevyplácala každoročne vianočné príspevky našim penzistom, ktorí sa dlhodobo zdržiavajú v zahraničí. A to napriek tomu, že pracovali a riadne platili odvody na Slovensku. Tisícky dôchodcov za hranicami tak prišli o sumu v rozmedzí 38 až 68 eur, ktoré štát vypláca raz ročne. Ak by sme súd prehrali, museli by sme príspevky vyplatiť spätne. Vyšlo by nás to na 4,5 milióna eur. Ministerstvo práce sa však bráni. Tvrdí, že nejde o dávku sociálneho zabezpečenia. Preto sa na rozdiel od bežného dôchodku nemusí vyplácať aj ľuďom žijúcim za hranicami. 

Michaela Kušnírová

Hospodárske noviny, 31.5.2013

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards