Štát zachráni najväčšiu hlinikáreň (Hospodárske noviny)

Martin Vlachynský z INESS komentoval pre Hospodárske noviny dňa 24.5.2013 pomoc od štátu pre hlinikáreň v Žiari nad Hronom.

Štát zachráni najväčšiu hlinikáreň (Hospodárske noviny)

Najväčšia slovenská hlinikáreň u nás, Slovalco v Žiari nad Hronom, dostane pravdepodobne pomoc od štátu. Pre fabriku, ktorá priamo zamestnáva približne 500 ľudí a ďalších tritisíc ľudí je na jej výrobu nadviazaných, chystá vláda úľavy na cenách elektriny. Fabrika je od cien elektriny absolútne závislá. Ak nedostane lepšie ceny, musí skončiť a ľudia zostanú bez práce, tvrdí partner skupiny Penta (menšinový akcionár Slovalca – pozn. red.) Jaroslav Haščák.

Malatinský už má plán
Štát tak príliš na výber nemá, záujem o pomoc už potvrdil HN aj minister hospodárstva Tomáš Malatinský (nominant Smeru-SD). Nebolo by to prvýkrát – obava o tisíce pracovných miest už takto raz donútila vládu Roberta Fica pomôcť najväčšiemu súkromnému zamestnávateľovi na Slovensku, americkému U.S. Steelu v Košiciach.

Ak štát zasiahne aj teraz, Slovalco získa do konca roka úľavy na poplatku do Národného jadrového fondu, ktorý slúži na likvidáciu jadrových zariadení. Dnes tam hlinikári odvádzajú ročne vo faktúrach za energiu 7,3 milióna eur, čo je najviac na Slovensku. Dôvod je prozaický – spotrebujú najviac elektriny spomedzi všetkých firiem. „Plánujeme zaviesť limit na platbu do fondu pre veľkoodberateľov tak, aby to pomohlo aj Slovalcu,“ vyhlásil Malatinský.

Mimo zostanú menšie firmy
Hoci presná výška úspory zatiaľ nie je známa, šéf podniku Milan Veselý rozhodnutie víta. „Už sme o tomto poplatku hovorili na viacerých fórach. Zaťažuje nás.“

Zmena síce hlinikárni pomôže, čo sa nedá vôbec povedať o všetkých firmách. Analytik INESS Martin Vlachynský upozorňuje, že takto budú znevýhodnené menšie firmy, ktoré žiadnu úľavu od štátu nedostanú. „Odvod predstavuje formu skrytej dane,“ doplnil.

Jadrový fond na poplatku vyberá od všetkých odberateľov elektriny 70 miliónov eur ročne. Za každú megawatthodinu platia spotrebitelia, vrátane domácností, niečo vyše troch eur. Prípadný strop by príjmy fondu znížil. Organizácia má však podľa svojho riaditeľa Jána Šovčíka momentálne dosť iných zdrojov na fungovanie. Dočasný výpadok by navyše mohol riešiť tak, že sa odvod bude platiť dlhšie.
Historický dlh
Vláda Ivety Radičovej (SKDÚ-DS) ho totiž zaviedla na likvidáciu už odstavených reaktorov v Jaslovských Bohuniciach a mal sa platiť len dovtedy, kým sa tento historický dlh podarí splatiť.

Podľa analytika Inštitútu pre energetickú bezpečnosť Petra Marčana je poplatok nevyhnutný. „Štát totiž musí nájsť zdroje na zaplatenie likvidácie odstavených jadrových elektrární, ktoré si v čase svojej prevádzky aj pred rokom 1989 neodkladali na svoju likvidáciu zdroje,“ zhodnotil.

V budúcnosti by podobná situácia nemala vzniknúť. Slovenské elektrárne si totiž už dnes odkladajú peniaze do jadrového fondu na likvidáciu jadrových zariadení, ktoré dnes prevádzkujú.

Podniky sa môžu tešiť
Zatiaľ čo štát bude musieť hľadať riešenie, ako zohnať dodatočné zdroje na splatenie starého dlhu, podniky sa môžu tešiť na možnú zľavu z cien elektriny. Výhodu, ktorá je šitá na Slovalco, totiž budú môcť zrejme využiť aj ďalší. Všetko bude závisieť od výšky limitu. „Vítame každé opatrenie, ktoré vedie k zníženiu cien elektriny,“ zhodnotil výkonný riaditeľ Klubu 500 Tibor Gregor.

Priemysel sa pritom už dlho sťažuje na drahú energiu. Podľa Eurostatu platia naše firmy za elektrinu najviac v regióne.

Miroslav Pejko

Hospodárske noviny, 24.5.2013

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards