Smer ustupuje od škrtov v dávkach (Hospodárske noviny)

Dávky sú poskytované bez ohľadu na príjmovú a majetkovú situáciu rodín, konštatoval pre Hospodárske noviny dňa 23.5.2013 Radovan Ďurana z INESS.

Smer ustupuje od škrtov v dávkach (Hospodárske noviny)

Zmeny v sociálnej pomoci rodinám by štátnej kase ušetrili 40 miliónov. Vláde sa to máli.

Veľkolepý plán vlády, ako ušetriť milióny eur na vyplácaní sociálnych dávok, sa zrejme neuskutoční. Premiér Robert Fico (Smer-SD) totiž podľa informácií HN ustupuje od svojho zámeru a škrtať dávky na deti nebude. Po prvých prepočtoch je totiž jasné, že sa mu to až tak neoplatí. Ak by totiž vláda zobrala peniaze len lepšie zarábajúcim rodinám, ako plánuje, ušetrila by podľa informácií HN približne len 40 miliónov eur. Samotné ministerstvo práce túto informáciu nevyvrátilo. „Hovoriť o konečnej podobe legislatívnych návrhov zmien v poskytovaní sociálnych dávok je v tomto období predčasné,“ odkázal hovorca rezortu Michal Stuška.

Škrty plánuje rok
Škrty dávok pritom vláda ohlasuje už viac ako rok. Tentoraz vláda dúfa, že sa jej aj vďaka nim podarí stlačiť deficit pod tri percentá. Na to však celkovo potrebuje v rozpočte nájsť približne 800 miliónov eur.

Soňa Holiková z Únie materských centier sa z obratu vlády teší. „Príspevky sú totiž signálom, že štát podporuje rodiny s deťmi.“ Na druhej strane však odborníci upozorňujú, že pri plošnom prideľovaní dávok dochádza k veľkému plytvaniu. „Dávky sú totiž poskytované bez ohľadu na príjmovú a majetkovú situáciu rodín,“ hovorí Radovan Ďurana z Iness. Ročne na ne zo štátnej kasy ide približne 700 miliónov eur.

Podľa nedávnych prepočtov Inessu štát môže práve vďaka adresnosti ročne ušetriť približne 300 miliónov eur. Ďurana tvrdí, že máloktoré iné škrty v rámci jednej skupiny ľudí prinesú vyššiu úsporu. So stovkami miliónov eur však nepočíta ani samotné ministerstvo práce. Ako potvrdil Stuška, ušetrená suma by mala byť výrazne nižšia. „Cieľom nie je konsolidácia, ale dlho absentujúce zvýšenie adresnosti systému,“ dodáva.

Len lepšie zarábajúce rodiny
To, že vláda s peniazmi z dávok nepočíta, potvrdzuje aj prezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení Rastislav Machunka. „Vláda sa zatiaľ k škrtom veľmi nehlási.“

O škrtoch v sociálnych dávkach sa hovorí najmä v súvislosti s lepšie zarábajúcimi rodinami. Podľa medializovaných informácií rezort financií uvažuje, že dávky obmedzí len rodinám, ktorých príjem je viac ako 2 500 eur. Samotné ministerstvá však hranicu príjmu nekomentujú. Isté je len to, že by sa prípadné škrty mali dotknúť len troch až desiatich percent slovenských rodín. Ako však povedal exminister práce Jozef Mihál (SaS), lepšie zarábajúci ľudia už boli zmenami vlády dotknutí dosť. Vyššími daňami a odvodmi zachránila podľa neho vláda verejné financie dostatočne a škrty v sociálnych dávkach už nie sú potrebné. „Vláda to nepotrebuje. A politicky je to ako pichať do osieho hniezda.“

Pracujúci rodičia dostanú viac
Okrem diskusie o tom, kde stanoviť hranicu pre lepšie zarábajúce rodiny, prebehli médiami aj informácie, že ministerstvo práce obmedzí rodinné prídavky na základe počtu detí. Stuška však tvrdí, že týmto smerom rezort vôbec neuvažuje.

„Neplánujeme navrhnúť odstupňovanie, ani zmenu výšky príspevku pri narodení dieťaťa. Naďalej plánujeme ich vyplácanie v súčasnej podobe.“ Naopak, viac by mali dostať pracujúci rodičia. Ministerstvo totiž chce zvýšiť strop príspevku na jasle či opatrovateľku z dnešných 230 eur.

Michaela Kušnírová

Hospodárske noviny, 23.5.2013

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards