Malatinský preveruje stimul roka (Hospodárske noviny)

Minuli sme peniaze na priemyselný park, o ktorý nie je záujem, čo demonštruje neschopnosť úradníkov odhadnúť kde a kedy treba investovať a zároveň smutnú realitu neefektívnosti eurofondov. Teraz tú chybu chcú zopakovať tým, že minú ďalšie peniaze, aby tam dostali aspoň jednu firmu, komentoval dňa 23.5.2013 stimuly pre Hospodárske noviny Martin Vlachynský z INESS.

Malatinský preveruje stimul roka (Hospodárske noviny)

Ešte v polovici apríla dostali od vlády prísľub top stimulu, dnes ich už preverujú.
Na košickú eseročku Grandwood, ktorá má dostať od štátu 54-tisícovú pomoc na jedno pracovné miesto, si totiž „posvietilo aj ministerstvo hospodárstva. Ako pritom v minulosti upozornili HN, nie všetko, čo firma deklarovala vo svojej žiadosti o najväčší stimul na jedného zamestnanca, bola pravda. „Zakrátko budeme mať výsledky. A budeme mať názor na to, aby sme túto kritiku buď vyvrátili, alebo nevyvrátili,“ povedal pre HN minister hospodárstva Tomáš Malatinský (nominant Smer-SD).

Preverili už zdroje
Grandwood, ktorý plánuje vo Vranove nad Topľou vybudovať drevársku fabriku a zamestnať 390 ľudí, nechcel aktuálnu situáciu komentovať. „Chceme sa vyhnúť akýmkoľvek špekuláciám. Vyjadríme sa až po ukončení celého procesu schvaľovania investičnej pomoci,“ komentoval jeho hovorca Tomáš Hudák.

Rezort si už pritom dal napríklad preveriť finančnú silu spoločnosti, ktorú mala v minulosti vo svojom posudku spochybniť aj investičná agentúra SARIO. „Máme potvrdené, že investícia je krytá renomovanou bankou. Potvrdilo to aj naše zisťovanie,“ povedal Malatinský.

V akej výške však firma záruku získala a od akej banky, však nie je jasné. Jej celková investícia by pritom mala byť za 42 miliónov eur. Podľa partnera poradenskej spoločnosti Deloitte Ivana Lužicu je samotná informácia o bankovej záruke dostatočne silná. „Z hľadiska finančnej stability je banková záruka silný nástroj.“

Pochybnosti neprekážajú
Ktoré ďalšie nejasnosti rezort hospodárstva preveruje, nechcel jeho hovorca Stanislav Jurikovič spresniť. HN však v minulosti upozornili aj na hlavných odberateľov produkcie firmy, ktorí sú buď v likvidácii, alebo nevykonávajú žiadnu podnikateľskú činnosť. Rovnako sa nepotvrdila ani pôvodná referencia jedného z konateľov Grandwoodu Ridvana Serbesa, ktorý pôvodne tvrdil, že je prepojený na silnú tureckú textilnú skupinu Yesim Textil.

Podľa Malatinského však treba v tomto prípade prizerať aj na región, do ktorého stimul smeruje. „Za daných okolností v prípade tohto regiónu a tohto priemyselného parku stále prevažujú argumenty, aby sa táto investícia napriek pochybnostiam podporila,“ povedal Malatinský.

Argumentuje vysokou nezamestnanosťou v regióne a hrozbou vrátenia eurofondov, ktoré boli použité na výstavbu priemyselného parku vo Vranove nad Topľou. A to v prípade, ak by do parku neprišiel žiaden investor do konca tohto roka. Samotná Európska komisia nám pritom túto hrozbu nikdy otvorene neadresovala.

„Minuli sme peniaze na priemyselný park, o ktorý nie je záujem, čo demonštruje neschopnosť úradníkov odhadnúť kde a kedy treba investovať a zároveň smutnú realitu neefektívnosti eurofondov. Teraz tú chybu chcú zopakovať tým, že minú ďalšie peniaze, aby tam dostali aspoň jednu firmu,“ komentoval aktuálnu situáciu analytik INESS Martin Vlachynský.

Erik Kapsdorfer

Hospodárske noviny, 23.5.2013

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards