Hlavne v pozitívnom svetle (Sme)

Deník Sme citoval dňa 23.5.2013 vo svojom článku Inštitút INESS.

Hlavne v pozitívnom svetle (Sme)

Najlepšie sa kultúra politického prejavu sleduje v detailoch. V relácii O 5 minút 12 sa v nedeľu vystriedali až štyria politici, len jednému z nich, ministrovi hospodárstva Tomášovi Malatinskému, sa však podarilo udržať si čistý štít a pri argumentácii sa vyhnúť používaniu nepravdivých či zavádzajúcich informácií.

Bývalý minister hospodárstva Juraj Miškov na tému konsolidácie tvrdil, že Radičovej vláda, počas ktorej bol ministrom, ušetrila dve tretiny konsolidačného balíka na strane výdavkov. Kým pôvodný plán získať 980 miliónov eur šetrením a len 770 miliónov zvyšovaním príjmov by sa ešte na dve tretiny zaokrúhliť dal, Radičovej vláda nakoniec v šetrení nebola až taká úspešná a skorigovala tento pomer na sľub, že šetrením vo výdavkoch pokryjú polovicu konsolidácie.

Analytici IHP a INESS spochybňujú dokonca aj takýto záver a tvrdia, že štát v roku 2011 viac konsolidoval na strane príjmov. Miškov tiež vyhlásil, že výdavky štátu sa každoročne zvyšujú, čo hodnotíme ako zavádzanie, keďže v absolútnych číslach síce rastú, no v pomere k HDP majú celkovo klesajúci trend.

„Omyly“ skúsených

Minister vnútra Robert Kaliňák chcel pri obhajobe svojej kontroverznej novely zdôrazniť, že pravidlá ohlasovania pobytu občanov v zahraničí už platia vyše 15 rokov. Je pravda, že takéto opatrenie už v zákone definované bolo, neplatí však ešte celých 15 rokov. Novelou sa navyše zavádza povinnosť, ktorej neplnenie je považované za priestupok. Opäť nesprávne uviedol aj počet hlasov, ktoré získal opozičný kandidát na šéfa NKÚ Klimeš – 37 namiesto skutočných 39.

Poslankyňa Lucia Žitňanská počas relácie použila len štyri faktické výroky, jeden z nich hodnotíme ako zavádzajúci. Tvrdila totiž, že poslanci Smeru „omylom“ schválili pozmeňovací návrh poslanca Osuského o vypustení bodu o povinnom hlásení pobytu v zahraničí dlhšom ako 90 dní.

Národná rada však vďaka nekoordinovanému postupu poslancov vládnej strany schválila bod Osuského pozmeňovacieho návrhu, ktorý presadzoval, aby si obyvatelia naďalej mohli zapísať ako trvalé bydlisko byt, ktorý majú prenajatý na neurčitý čas, bez súhlasu vlastníka.
Presný Malatinský

Musíme vyzdvihnúť ministra hospodárstva Malatinského, ktorému sa z predstaviteľov súčasnej vládnej garnitúry v diskusiách darí najlepšie. Hoci sa zatiaľ zúčastnil len na dvoch diskusných súbojoch, z celkového počtu 18 výrokov sme len jeden označili za nepravdivý a dva za neoveriteľné.

Bude zaujímavé počas nasledujúcich rokov sledovať, či si ako nestraník vo vláde tento korektný prístup k politickej diskusii ponechá, alebo skĺzne k bežnej praxi politikov upravovať si realitu tak, ako im vyhovuje.

(Autorka pracuje na projekte Demagog.sk)

Veronika Frankovská

Sme, 23.5.2013

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards