Štát sprísni výplatu dávok v III. pilieri (Sme)

Ako povedal pre denník Sme dňa 22.5.2013 Radovan Ďurana z INESS, je na zvážení, prečo by daňovú úľavu nemal získať aj niekto, kto si platí hypotéku.

Štát sprísni výplatu dávok v III. pilieri (Sme)

Vláda chce zvýšiť výnosy v treťom pilieri znížením poplatkov. Správcovia to kritizujú. Daňová úľava sa vráti.

BRATISLAVA. Už vlani ministerstvo práce avizovalo, že sa mu nezdajú výnosy v treťom pilieri.

Ani to, že sporitelia sa k úsporám v doplnkových dôchodkových fondoch dostanú často skôr, ako dosiahnu penzijný vek.

Novela zákona, ktorú prerokuje o pár dní vláda, má od januára 2014 poplatky znížiť a výplatu dávok sprísniť.

Exminister práce Jozef Mihál (SaS) nemá so zmenami problém. Asociácia doplnkových dôchodkových spoločností (DDS) má k mnohým výhrady. K novele dala 35 zásadných pripomienok.

Poplatky majú klesnúť

Správcom sa nepáči to, že Smer chce znížiť strop na poplatok za správu príspevkových fondov. Dnes je vo výške 2,34 percenta ročne z čistej hodnoty majetku fondu.

Budúci rok sa má znížiť na 1,8 percenta a ďalej má klesať. So znižovaním poplatku sa ráta aj podľa dnešných pravidiel, no nie až s takým.

V druhom pilieri je ročný poplatok za správu 0,3 percenta. Poplatky pod dvoma percentami sú aj vo viacerých podielových fondoch.

DDS vyššie poplatky v treťom pilieri obhajujú vyššími nákladmi na výber príspevkov aj na výplatu dávok. Tiež tým, že v doplnkových fondoch je asi štyrikrát menej majetku ako v druhom pilieri.

„Správcovia doplnkových fondov majú vyššie náklady. Otázka je, či to musí stáť aj dve percentá ročne,“ hovorí ekonóm SAV Vladimír Baláž.

Z porovnania zhodnotenia vyplýva, že konzervatívne fondy v druhom aj treťom pilieri zarobili za posledný rok od 1,5 do troch percent. Ide o čisté výnosy, teda očistené o poplatky.

V druhom pilieri bolo do konca apríla najviac sporiteľov v akciových a zmiešaných fondoch. Ich zhodnotenie za posledný rok dosiahlo od dvoch do šiestich percent podľa toho, či sú v nich aj akciové investície, ktorým sa v poslednom období darí. Najviac však zarobili indexové fondy, ktoré kopírujú vývoj akciových fondov. Ich výnos za posledný rok dosiahol od 20 do 30 percent.

Pokiaľ ide o tretí pilier, väčšina sporiteľov je vo vyvážených fondoch a akciových fondoch. Najnižší výnos za posledný rok tam bol päť percent, najvyšší 23 percent. Väčšina týchto fondov zarobila okolo deväť percent.

Správcovia majú výhrady aj k tomu, že ľudia budú môcť zmeniť DDS bez poplatku raz ročne. Teraz to môžu urobiť raz za tri roky.
Vrátia späť daňovú úľavu

Obnovenie daňovej úľavy správcom ani ministerstvu financií neprekáža. Sporitelia si o zaplatené príspevky, najviac o 180 eur ročne, budú môcť znížiť daňový základ.

Ak využijú celú sumu, daň sa im zníži o 34,2 eura. Podmienkou je, že nebudú trvať na terajších dávkových plánoch a budú súhlasiť s prísnejšími pravidlami.

Štát má tak v roku 2014 vybrať menej na dani z príjmov asi o 300-­tisíc eur a v roku 2015 o 1,1 milióna eur. „Je na zvážení, prečo by daňovú úľavu nemal získať aj niekto, kto si platí hypotéku,“ hovorí analytik INESS Radovan Ďurana.

Do roku 2011 si sporitelia v treťom pilieri mohli znížiť daňový základ aj o 398,33 eura ročne. Na dani ušetrili asi 66 eur. Radičovej vláda úľavu zrušila.
Zmení sa výplata dávok

K výplate dávky z doplnkových dôchodkových fondov by sa mali ľudia dostať neskôr. Najskôr vtedy, keď dosiahnu dôchodkový vek. Ten je dnes u mužov 62 rokov, u žien podľa počtu detí.

Podľa dnešných pravidiel má sporiteľ nárok na výplatu dávky, keď dosiahne 55 rokov. Ak chce peniaze skôr, DDS mu ich vyplatí, no stratí 20 percent z nasporenej sumy. Ide o odstupné, ktoré sa od januára zruší a nahradí ho predčasný výber.

Rozdiel je v tom, že pri predčasnom výbere sporiteľ zostane v systéme aj naďalej. Bude si môcť vybrať len vlastné príspevky, no najskôr po desiatich rokoch od uzatvorenia zmluvy a len raz za 10 rokov.

Marianna Onuferová

Sme, 22.5.2013

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards